Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Na svete je najviac utečencov od konca 2. svetovej vojny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Polovicu z utečencov tvoria deti, pričom mnohé z nich sa ocitli v oblastiach konfliktov alebo sa stali obeťami prenasledovania.

Ženeva 20. júna (TASR) - Ku koncu roka 2013 bolo celosvetovo zo svojich domovov vyhnaných vyše 50 miliónov ľudí, čo je najviac od skončenia druhej svetovej vojny pred takmer 70 rokmi. Uvádza sa to v dnes zverejnenej správe Úradu vysokého komisára pre utečencov OSN (UNHCR), o ktorej informovala agentúra Reuters.

Celkový počet ľudí vyhnaných zo svojich domovov predstavuje 51,2 milióna, čo je o šesť miliónov viac ako v roku 2012. Toto číslo zahŕňa 16,7 milióna utečencov, 33,3 milióna ľudí, ktorí sa stali vyhnancami vo vlastnej krajine, ako aj 1,2 milióna žiadateľov o azyl.

Polovicu z utečencov tvoria deti, pričom mnohé z nich sa ocitli v oblastiach konfliktov alebo sa stali obeťami prenasledovania, ktorému svetové mocnosti neboli schopné zabrániť, píše sa vo výročnej správe s názvom Globálne trendy.

"Skutočne čelíme kvantovému skoku, obrovskému nárastu násilného vysídľovania vo svete," uviedol na tlačovej konferencii pri príležitosti vydania správy vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio Guterres.

Občania Afganistanu, Sýrie a Somálska predstavujú 53 percent z 11,7 milióna utečencov patriacich do pôsobnosti UNHCR. O päť miliónov Palestínčanov sa stará o sesterská organizácia UNRWA. Od začiatku konfliktu v Sýrii pred vyše štyrmi rokmi takmer tri milióny Sýrčanov ušli do susedných krajín - Libanonu, Turecka, Iraku a Jordánska, ďalších 6,5 milióna sa stalo vysídlencami vo vlastnej krajine.

Množstvo zúfalých utečencov a migrantov z Blízkeho východu a Afriky sa podľa správy utopilo po tom, čo sa na chatrných lodiach vydali zo severnej Afriky na cestu cez Stredozemné more za lepším životom do Európy, predovšetkým cez územie Talianska. Jeho úrady zachránili v rámci operácie "Naše more" v tomto roku už asi 50.000 migrantov. Taliansko chce na budúci týždeň požiadať Európsku úniu, aby prevzala zodpovednosť za záchranu migrantov, keďže mesačne ho to stojí deväť miliónov eur.