Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

OSN vyzýva, aby sa dodržiavali záväzky na zastavenie násilia na ženách

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Valné zhromaždenie OSN 17. decembra 1999 vyhlásilo 25. november za Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách.

New York/Ženeva/Bratislava 24. novembra (TASR) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun vyzval všetky vlády, aby dodržiavali svoje záväzky na zastavenie všetkých foriem násilia na ženách a dievčatách. Pan Ki-mun v posolstve, uverejnenom na stránke OSN pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách, ďalej konštatoval, že osobitný fond OSN, ktorého prostriedky sú určené na boj proti násiliu na ženách, už v novembri 2012 poskytne osem miliónov amerických dolárov na miestne iniciatívy v 18 krajinách sveta.

Valné zhromaždenie OSN 17. decembra 1999 vyhlásilo 25. november za Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách. VZ OSN zároveň vyzvalo vlády, medzinárodné i mimovládne organizácie, aby zvlášť v ten deň upozorňovali verejnosť na problematiku násilia na ženách.

Slovenská vláda v júni 2009 v Bratislave schválila Národný akčný plán na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2009-2012. Z plánu vyplýva, že v každom VÚC má byť zriadený minimálne jeden bezpečný ženský dom a jedna poradňa pre ženy, ktoré sú vystavené násiliu alebo hrozbe násilia. V dokumente sa ďalej hovorí o zriadení aspoň jedného krízového intervenčného centra v každom regióne Slovenska. Tieto zariadenia by mali spĺňať európske štandardy a ich počet sa má postupne zvyšovať.

Na Slovensku sa problematikou násilia na ženách zaoberajú občianske združenia a mimovládne organizácie. Poukazujú aj na skutočnosť, že v spoločnosti sa ešte stále udržiava pomerne vysoká miera tolerancie k násiliu.

Korene tohto medzinárodného dňa sú v Dominikánskej republike

Korene Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách siahajú do roku 1960 a do Dominikánskej republiky, kde boli 25. novembra tri sestry Mirabalovcov - Patria Mercedes, María Argentina Minerva a Antonia María Teresa - zavraždené za to, že bojovali za svoje práva a stáli v opozícii proti vtedajšiemu diktátorovi Rafaelovi Leónidasovi Trujillovi (1930-61). Ten vydal rozkaz na ich likvidáciu. Sestry sa stali symbolom boja za odstránenie násilia na ženách.

Obhajcovia práv žien slávili deň boja proti sexuálnemu násiliu na ženách od roku 1981. Avšak niekoľko ďalších rokov daný jav nepútal väčšiu pozornosť medzinárodného spoločenstva. Pritom bitie žien, ich mučenie či iné formy násilného správania predstavovali a predstavujú bežnú prax.

Komunikačné prostriedky pravidelne prinášali informácie o rôznych formách násilia, ktorému boli aj sú ženy v mnohých krajinách sveta vystavené.

Preto medzinárodné, humanitárne aj mimovládne organizácie spojili sily, aby sa 25. novembra viac upriamila pozornosť verejnosti na násilie, ktorému sú ženy vystavené.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila násilie páchané na ženách za vážny problém verejného zdravotníctva a dodržiavania ľudských práv na svete. Konštatovala, že násilia na žene sa dopúšťa súčasný alebo bývalý partner či dokonca obaja.

Ide o rodinný typ násilia. Zahŕňa fyzické alebo pohlavné násilie. Domáci charakter násilia sa v niektorých častiach sveta legislatívne neupravuje, nepovažuje sa za prečin, trestný čin, ale len za súkromnú vec dotyčných v ich živote.