Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Zahraničie

OSN:Riziko použitia jadrových zbraní je najvyššie od 2. svetovej vojny

Ilustračná snímka OSN. Foto: TASR/AP

Vo všetkých štátoch s jadrovými zbraňami prebieha program modernizácie tohto arzenálu, a mení sa tiež prostredie kontroly zbrojenia, za čo čiastočne môže strategické súperenie medzi Čínou a USA.

Ženeva 21. mája (TASR) - Riziko použitia jadrových zbraní je momentálne najvyššie od druhej svetovej vojny, uviedla v utorok riaditeľka Výskumného inštitútu OSN pre otázky odzbrojenia (UNIDIR) Renata Dwanová, ktorá túto záležitosť označila za naliehavú. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Podľa Dwanovej prebieha vo všetkých štátoch disponujúcich jadrovými zbraňami program zameraný na modernizáciu tohto arzenálu, a mení sa tiež prostredie kontroly zbrojenia, za čo čiastočne môže strategické súperenie medzi Čínou a USA.

Tradičné mechanizmy na kontrolu zbrojenia narúša nový typ vojen, pri ktorých narastá prevaha ozbrojených skupín, síl súkromného sektoru a nových technológií, ktoré zahmlievajú hranicu medzi útokom a obranou, povedala Dwanová novinárom v Ženeve.

Zatiaľ čo rokovania o odzbrojení stagnujú dve desaťročia, zmluvu o zákaze jadrových zbraní podpísalo 122 krajín; sčasti z frustrácie a sčasti pre to, že uznali riziko hrozieb, dodala.

"Treba si skutočne uvedomiť, že riziká jadrovej vojny sú teraz značne vysoké, pričom hrozba použitia jadrových zbraní z dôvodov, na ktoré som poukázala, je momentálne vyššia než kedykoľvek od druhej svetovej vojny," vyhlásila Dwanová.

Zmluvu o zákaze jadrových zbraní (TPNW) z roku 2017 podporila Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN), ktorá získala Nobelovu cenu mieru. Dokument dosiaľ podpísalo 70 krajín a 23 krajín ho aj ratifikovalo. Proti zmluve sa však ostro stavajú USA, Rusko a ďalšie jadrové mocnosti.

"Ako o tom rozmýšľame a ako proti tejto hrozbe konáme, je podľa mňa veľmi dôležitou a naliehavou otázkou, o ktorej sa v Bezpečnostnej rade OSN plne neuvažuje," zakončila Dwanová.