Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Ozbrojenci na západe Etiópie zabili viac ako 80 civilistov

Na nedatovanej snímke príslušníci etiópskej armády v pohraničí Etiópie, Tigraja a Amhary Foto: TASR/AP

Etnické násilie súvisiace so spormi o pôdu a prírodné zdroje je pretrvávajúcim problémom v Etiópii za vlády premiéra Abiyho Ahmeda, ktorý sa usiluje zavádzať demokratické reformy.

Addis Abeba 13. januára (TASR) - Viac ako 80 civilistov zahynulo počas útoku v západnej časti Etiópie, ktorá je ostatné mesiace dejiskom opakovaných násilností, oznámila v stredu Etiópska komisia pre ľudské práva (EHRC). Správu priniesla agentúra AFP.

"Dostali sme informácie, že 12. januára bolo zabitých viac ako 80 civilistov v oblasti Daletti v etiópskom štáte Benišangul-Gumuz," uviedol pre AFP poradca a hovorca EHRC Aaron Maasho.

Dedina Daletti sa nachádza v oblasti Metekel, ktorú obývajú prevažne etnické skupiny Bertov, Amharov, Gumuzov a Oromov; najpočetnejšími sú Oromovia a Amharovia. Od septembra minulého roka tu útočníci zabili strelnými zbraňami, nožmi a inými zbraňami stovky civilistov.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed navštívil Metekel v decembri a poveril armádu, aby tam udržiaval bezpečnosť.

Násilnosti napriek tomu pokračujú a vláda doteraz nevie vysvetliť ich príčinu. Podľa AFP neexistuje spojitosť medzi útokmi v oblasti Metekel a armádnymi operáciami v severoetiópskom štáte Tigraj, kam vláda odvelila vojakov vlani v novembri.

Podľa opozičných politikov ide najmä o etnické násilie zo strany Gumuzov proti členom iných etník vrátane Amharov, druhej najpočetnejšej skupiny v krajine.

Jeden preživší tohto posledného útoku, Ahmed Yimam, pre AFP uviedol, že narátal dokopy 82 mŕtvych a 22 zranených. "Obávam sa ďalších útokov, pretože páchateľov nikto netrestá a na miestnej ani regionálnej úrovni tu neexistuje funkčná vláda," dodal.

Etnické násilie súvisiace so spormi o pôdu a prírodné zdroje je pretrvávajúcim problémom v Etiópii za vlády premiéra Abiyho Ahmeda, ktorý sa usiluje zavádzať demokratické reformy.