Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Afganské dievča z obálky National Geographic hospitalizovali

Na archívnej snímke z 26. novembra 2016 majiteľ stánku drží kópiu časopisu National Geographic s afganským dievčaťom na titulke v Islamabade. Pakistanský súd odmietol v stredu 2. novembra 2016 prepustiť na kauciu svetoznáme "afganské dievča" so zelenými očami, ktorej sugestívnu fotografiu pred 30 rokmi zverejnil na obálke americký časopis National Geographic. Foto: TASR/AP

Dnes už vyše 40-ročnú Paštúnku Šarbat Gulaovú zatkli minulý týždeň pakistanské úrady.

Pešávar 3. novembra (TASR) - Afganku Šarbat Gulaovú, ktorá sa v roku 1984 stala slávnou, keď jej sugestívnu fotografiu ešte ako približne 12-ročnej utečenky s výraznými zelenými očami zverejnil na obálke americký časopis National Geographic, hospitalizovali, pretože v pakistanskej väzbe ochorela. Informovalo o tom dnes pakistanské ministerstvo zahraničných vecí.

Hovorca ministerstva spresnil, že 40-ročnú Gulaovú liečia v nemocnici v Pešávare. Neposkytol však ďalšie podrobnosti.

Úrady uviedli, že slávne zelenooké "afganské dievča" zatkli minulý týždeň za vlastnenie falošného pakistanského dokladu totožnosti a za nelegálny pobyt v krajine. V prípade usvedčenia jej hrozí až 14 rokov väzenia, informovala agentúra Reuters.

Z Afganistanu pochádzajúca Paštúnka Gulaová odmietla obvinenia, ale pakistanský súd v stredu zamietol jej žiadosť o prepustenie na kauciu, uviedla agentúra AP.

Prepustenie Gulaovej oficiálne žiadala od Pakistanu aj afganská vláda. Islamabad prisľúbil, že tejto požiadavke vyhovie, avšak súd rozhodol inak. Podľa Kábulu žije táto afganská vdova vo veľkej chudobe, musí sa sama starať o štyri deti a okrem toho trpí hepatitídou.

Vojnový fotograf Steve McCurry, ktorého fotografia Gulaovú v detstve preslávila, ju znovu našiel v Afganistane až v roku 2002. Žena sa opäť vynorila v roku 2014 v Pakistane ako utečenka, ale začala sa skrývať, keď ju úrady obvinili z kúpy falošného dokladu totožnosti.

V Pakistane žije podľa odhadov okolo 2,5 milióna afganských utečencov, ktorí sa tam uchýlili v dôsledku desaťročia trvajúcich vojen v ich krajine. Pakistanské úrady by ich najradšej vrátili do Afganistanu, napriek tomu, že tamojší ozbrojený konflikt stále pokračuje. Prípady tých afganských utečencov, ktorí žijú v Pakistane nelegálne, riešia tamojšie súdy spravidla nariadením deportácie, nie väzenskými trestami.

Fotografia "afganského dievčaťa", ktorá vznikla v utečeneckom tábore v Pakistane, je prirovnávaná k slávnemu obrazu Mony Lízy. Po celom svete sa stala symbolom nepokojného Afganistanu.