Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

Palestínčania odsúdili Pompeovu návštevu osady v Predjordánsku

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Desiatky Palestínčanov v stredu v okolí vinárskeho závodu protestovali proti Pompeovej návšteve a hádzali kamene na vojakov, ktorí ju strážili.

Gaza/Tel Aviv 19. novembra (TASR) - Palestínski predstavitelia odsúdili štvrtkovú bezprecedentnú návštevu amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v židovskej osade v Prejordánsku a na Golanských výšinách. Informovala o tom agentúra AFP.

"Toto rozhodnutie je zjavným porušením medzinárodného práva," uviedol Nabíl Abú Rudajná, hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása. Zároveň ho označil za ďalší zaujatý proizraelský krok vlády úradujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa.

Palestínčania kritizovali aj rozhodnutie Washingtonu, že tovar pochádzajúci zo značnej časti okupovaných území Predjordánska bude v USA môcť byť označený nápisom "vyrobené v Izraeli".

Pompeo v Predjordánsku navštívil izraelskú osadu Psagot a tamojší vinársky závod. Práve táto osada bola pred rokom predmetom konania na Európskom súdnom dvore (ECJ), ktorý rozhodol, že výrobky z miestnej vinice musia byť označené ako pochádzajúce z osady a nie ako "vyrobené v Izraeli", pripomína DPA.

Desiatky Palestínčanov v stredu v okolí vinárskeho závodu protestovali proti Pompeovej návšteve a hádzali kamene na vojakov, ktorí ju strážili.

Pompeo vlani v novembri povedal, že Spojené štáty už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné na základe medzinárodného práva. Administratíva dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa v období ostatných štyroch rokov podnikla i ďalšie kroky, ktoré vyvolali hnev u Palestínčanov. Spojené štáty presunuli americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema. Trump sa odklonil od dlhoročného medzinárodného konsenzu aj tým, keď 25. marca 2019 uznal izraelskú zvrchovanosť nad časťou pôvodne sýrskych Golanských výšin, ktoré židovský štát obsadil spolu so západným brehom Jordánu počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo tento krok nikdy neuznalo a odsúdilo aj marcovú zmenu postoja Spojených štátov k tejto otázke.