Počas 50 dní trvajúcej vojny medzi militantmi z hnutia Hamas a izraelskými ozbrojenými silami, ktorá vypukla vlani v júli, zahynulo 72 Izraelčanov a vyše 2200 Palestínčanov
Autor TASR
Ramalláh 25. júna (TASR) - Palestínske úrady predložili dnes Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) v holandskom Haagu údajné dôkazy o vojnových zločinoch spáchaných Izraelčanmi na okupovaných územiach. Informovala tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorkyňu ICC.
Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Malkí sa dnes stretol s prokurátorkou Fatouou Bensoudovou na pôde haagskeho tribunálu, potvrdila hovorkyňa.
Podľa Mustafu Barghútího, člena palestínskeho výboru založeného pre potreby komunikácie s ICC, predložené dokumenty "pomôžu súdu pri predbežnom posudzovaní zločinov páchaných od 13. júna 2014 na okupovaných územiach Palestínskeho štátu vrátane Západného brehu, východného Jeruzalema a pásma Gazy".
Okrem dnes predložených podkladov disponujú Palestínčania tisíckami ďalších dokumentov, ktoré zamýšľajú sprístupniť súdu, dodal Barghútí.
Palestínska samospráva sa 1. apríla začlenila medzi krajiny spadajúce pod jurisdikciu ICC a stala sa jej 123. členom.
Tento haagsky tribunál sa ako súd poslednej inštancie zaoberá najväčšími zločinmi, ktoré národné súdy nie sú schopné či ochotné riešiť. Od apríla majú tak žalobcovia ICC jurisdikciu nad všetkými vojnovými zločinmi, zločiny proti ľudskosti a genocídami páchanými na palestínskych územiach alebo Palestínčanmi.
To znamená, že prokuratúra ICC môže zrealizovať súdne vyšetrovanie vlaňajším 50-dňovej vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Predbežné posudzovanie sa začalo už vo februári a ICC na jeho základe rozhodne, či existujú dôvody pre začatie riadneho vyšetrovania. Delegácia ICC by mala do sporného regiónu vycestovať 25. júla.
Palestínčania tiež od ICC požadujú, aby vyšetril pretrvávajúce stavebné aktivity Izraela v Predjordánsku.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zverejnil začiatkom týždňa dlho očakávané závery vyšetrovania vlaňajšieho izraelsko-palestínskeho konfliktu. Výbor dospel k záveru, že sa militanti bojujúci na oboch stranách dopustili porušenia medzinárodného práva, ktoré sa môže rovnať vojnovým zločinom.
Počas 50 dní trvajúcej vojny medzi militantmi z hnutia Hamas a izraelskými ozbrojenými silami, ktorá vypukla vlani v júli, zahynulo 72 Izraelčanov a vyše 2200 Palestínčanov. Izrael viedol vojnu v Gaze ako reakciu na raketové útoky militantov na svoje územie. Väčším obetiam na strane Izraela zabránil len jeho efektívny protiraketový systém.