Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Palestínčania v Čile protestovali proti izraelskému bombardovaniu

Palestínski stúpenci držia transparenty a palestínske zástavy pri pochodovaní počas protestu proti izraelským útokom na Palestínčanov v Gaze, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Od 10. mája, keď vypukol najnovší ozbrojený konflikt medzi Izraelom a hnutím Hamas a ďalšími radikálnymi skupinami v palestínskej enkláve, prišlo o život už 217 Palestínčanov vrátane desiatok detí.

Santiago 19. mája (TASR) - Palestínčania žijúci v Čile zorganizovali v utorok v hlavnom meste Santiago demonštráciu, aby vyjadrili nespokojnosť s úmrtiami Palestínčanov v pásme Gazy počas bombardovania Izraelom. Informovali o tom agentúra AFP a peruánska tlačová agentúra Andina.

Na demonštrácii sa zúčastnilo viac ako tisíc ľudí. Účastníci niesli palestínske zástavy a transparenty s nápismi ako "Spravodlivosť nemôže existovať spolu s okupáciou" a "Už žiadna genocída".

Palestínčania žijúci v Čile zorganizovali demonštráciu, aby vyjadrili nespokojnosť s úmrtiami Palestínčanov v pásme Gazy počas bombardovania Izraelom v hlavnom meste Santiago v utorok 18. mája 2021.
Foto: TASR/AP


"Sme najväčšia komunita Palestínčanov mimo územia Blízkeho východu a pripájame sa k demonštráciám, ktoré sa konajú po celom svete," povedal Maurice Khamis, vedúci predstaviteľ palestínskej komunity v Čile. Účastníci chcú podľa jeho slov vyjadriť podporu stovkám Palestínčanov, ktorí prišli o život počas izraelských útokov.

Od 10. mája, keď vypukol najnovší ozbrojený konflikt medzi Izraelom a hnutím Hamas a ďalšími radikálnymi skupinami v palestínskej enkláve, prišlo o život už 217 Palestínčanov vrátane desiatok detí, píše AFP. Izraelská strana podľa najnovšej bilancie hlási 12 obetí.

Muž skúma trosky zničenej komerčnej budovy a budovy kliniky neďaleko ministerstva zdravotníctva po izraelskom leteckom útoku v Gaza City, v pásme Gazy 17. mája 2021.
Foto: TASR/AP


Čile v roku 2011 uznalo Palestínu ako nezávislý štát a podporilo jej vstup do organizácie UNESCO, pripomína AFP.

V tejto juhoamerickej krajine žije viac ako 300.000 obyvateľov palestínskeho pôvodu. Je to najväčšia diaspóra Palestínčanov mimo oblasti Blízkeho východu, píše Andina.

Palestínčania začali do Čile prichádzať v 20. storočí, keď bolo územie Palestíny súčasťou Osmanskej ríše.