Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Zahraničie

Pamuk: Procesy za urážky tureckého prezidenta majú umlčať disent

Orhan Pamuk Foto: TASR/AP

Turecká prokuratúra otvorila od Erdoganovho nástupu do prezidentského úradu viac než 1800 procesov v prípadoch urážky hlavy štátu. Medzi súdenými sú novinári, spisovatelia, aktivisti či tínedžeri.

Istanbul 3. mája (TASR) - Turecko zneužíva obvinenia z trestného činu urážky prezidenta krajiny na zastrašovanie oponentov Recepa Tayyipa Erdogana a umlčanie disentu. Uviedol to dnes svetovo uznávaný turecký spisovateľ a laureát Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk. Európski politici by podľa neho mali pritvrdiť na Ankaru v otázkach slobôd slova a prejavu.

Turecká prokuratúra otvorila od Erdoganovho nástupu do prezidentského úradu v roku 2014 viac než 1800 procesov v prípadoch urážky hlavy štátu. Medzi súdenými sú novinári, karikaturisti, spisovatelia, aktivisti či tínedžeri, píše v komentári agentúra Reuters. Obvinenie prezident vzniesol aj proti nemeckému komikovi, ktorý si z neho robil žarty vo vysielaní nemeckej televízie.

Pamuk sa pre Reuters vyjadril po dnešnom pojednávaní v procese s tureckým spisovateľom a akademikom Muratom Belgem, ktorý je obvinený z trestného činu urážky prezidenta. Mal ho spáchať svojimi názormi prezentovanými v novinovom stĺpčeku. Pamuk zdôraznil, že Európa potrebuje upriamiť väčšiu pozornosť na záväzky Turecka voči slobode prejavu práve v čase, keď sa uzatvárajú dohody o zmiernení vízovej povinnosti a migrácii.

"Toto nesúvisí s urážaním prezidenta. Toto je iba o umlčaní politickej opozície. Toto je o zastrašovaní ľudí a desení celej krajiny tak, aby nikto nekritizoval vládu," dodal.

Turecko je podľa Reuters krajinou s bohatou históriou, kde sa súdy zneužívajú pri zvádzaní politických zápasov. Pred súd sa pred desiatimi rokmi svojimi vyjadreniami o masovom vyvražďovaní Arménov a Kurdov dostal aj sám Pamuk, a síce pre údajnú "urážku tureckosti". Obvinenia voči nemu úrady neskôr stiahli.

Erdoganovi oponenti kritizovali nedávnu dohodu Turecka s EÚ zameranú na potlačenie ilegálnej migrácie výmenou za zrýchlenie prístupového procesu Ankary a zmiernenia vízových povinností pre Turkov, pretože sa podľa nich pri tomto vyjednávaní vôbec neprihliada na zhoršujúcu sa situáciu v oblasti dodržiavania práv a slobôd.

"Verím, že lídri EÚ, keď si potriasajú pravicami s tureckými politikmi... budú tiež príležitostne hovoriť o slobode slova," dodal 64-ročný laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 2006.

Pamuk, ktorého romány preložili do približne 60 jazykov, stále patrí medzi najpredávanejších tureckých spisovateľov. Dlhodobo pôsobí ako verejný obhajca slobody slova a tlače vo svojej krajine.