Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Panamské dokumenty vyšetrí švajčiarský úrad pre finančný dohľad

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Švajčiarska generálna prokuratúra sa vyjadrila, že v súčasnosti neplánuje vyšetrovať rozsiahly únik údajov v kauze tzv. Panamských dokumentov.

Bazilej 4. apríla (TASR) - Švajčiarska generálna prokuratúra sa dnes vyjadrila, že v súčasnosti neplánuje vyšetrovať rozsiahly únik údajov v kauze tzv. Panamských dokumentov, ktoré okrem iného spájajú švajčiarske banky so schránkovými spoločnosťami.

"Musia existovať dostatočné dôvody pre podozrenie, aby sa mohlo začať trestné vyšetrovanie a nariadiť nátlakové opatrenia," citovala hovorkyňu generálnej prokuratúry v Berne, Nathalie Guthovú, tlačová agentúra DPA.

Do veci však vstúpil Švajčiarsky úrad pre dohľad nad finančným trhom (FINMA), ktorý následne oznámil, že v reakcii na tzv. Panamské dokumenty spúšťa predbežné vyšetrovanie. Malo by objasniť, či švajčiarske banky spolupracovali s panamskou firmou Mossack Fonseca a či porušili zákon, uviedol FINMA v písomnom vyhlásení.

Podľa Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov (ICIJ) zohrali banky a finanční sprostredkovatelia so sídlom vo Švajčiarsku významnú úlohu pri zriaďovaní schránkových spoločností s panamskou právnickou firmou Mossack Fonseca.

ICIJ uvádza, že 1223 z vyše 14.000 finančných sprostredkovateľov, ktorí sa objavujú v uniknutých zložkách firmy Mossack Fonseca, pôsobilo vo Švajčiarsku.

Veľké švajčiarske banky Credit Suisse a UBS zriadili podľa tzv. Panamských dokumentov 918 a 579 schránkových spoločností. Obe banky dnes zdôraznili, že neprekročili zákon.

"Absolútne nemáme záujem o peniaze, ktoré neboli zdanené alebo pochádzajú z ilegálnych zdrojov," uviedla UBS. Podobne sa vyjadrila aj druhá banka.

Švajčiarsky denník Tages-Anzeiger napísal, že ruský violončelista Sergej Rodulgin, blízky priateľ ruského prezidenta Vladimira Putina, využíval švajčiarsku pobočku ruskej banky Gazprombank a zürišských právnikov na to, aby mal kontrolu nad nezvyčajne veľkými schránkovými aktívami v ruských zbrojárskych a mediálnych spoločnostiach.

Denník Tages-Anzeiger bol jedným z médií, ktoré v nedeľu zverejnili vyšetrovanie kauzy Panamské dokumenty spoločne s ICIJ.

Vo svojom komentári dodal, že veľké švajčiarske banky sa v uplynulých rokoch poučili, "ale finanční sprostredkovatelia, exkluzívne právnické firmy vo finančnej štvrti Zürichu a zahraničné banky s pobočkami vo Švajčiarsku ešte nepochopili, že sa časy zmenili".