Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. február 2025Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Panamský prezident: Vylučujem rokovania s USA o vlastníctve prieplavu

nA SNíMKE Panamský prezident José Raúl Mulino. Foto: TASR/AP

Trump obvinil Panamu, že porušila sľuby, ktoré USA dala pri konečnom prevzatí prieplavu v roku 1999.

Panama 30. januára (TASR) - Panamský prezident José Raúl Mulino vo štvrtok vylúčil začatie akýchkoľvek rokovaní s USA o kontrole nad Panamským prieplavom. Americký prezident Donald Trump od svojho znovuzvolenia do funkcie opakovane vyhlásil, že má záujem zmocniť sa tejto strategickej vodnej cesty. Na dosiahnutie svojho cieľa nevylúčil ani použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.

Trump obvinil Panamu, že porušila sľuby, ktoré USA dala pri konečnom prevzatí prieplavu v roku 1999. Tvrdí tiež, že jeho prevádzku prenechala Číne a americkým lodiam prechádzajúcim cez prieplav účtuje vysoké poplatky. Tieto obvinenia panamská vláda dôrazne odmietla a upozornila, že prieplav spravuje spoločnosť nezávislá na panamskej vláde.

Mulino na margo Trumpových vyjadrení vo štvrtok povedal že začatie rokovaní o vlastníctve kanála nie je možné. "Táto záležitosť je uzavretá. Prieplav patrí Paname," uviedol na pravidelnej tlačovej konferencii.

Panamský prezident dodal, že medzi Washingtonom a Panamou panuje zhoda na otázkach ako migrácia alebo boj proti organizovanému zločinu a obchodovaniu s drogami. O týchto témach by rád diskutoval s ministrom zahraničných vecí USA Marcom Rubiom, ktorý v najbližších dňoch navštívi Panamu v rámci svojej prvej zahraničnej cesty od nástupu do úradu. Okrem Panamy Rubio navštívi aj Salvádor, Kostariku, Guatemalu a Dominikánsku republiku.

Panamský prieplav je 82 kilometrov dlhá vodná cesta, ktorá spája Tichý a Atlantický oceán od roku 1914 a je rozhodujúca pre dovoz tovaru kontajnerovými loďami z Ázie do Spojených štátov a pre vývoz amerických komodít vrátane skvapalneného zemného plynu.

Prieplav začali stavať v roku 1880 Francúzi, pre náročnosť podmienok výstavbu ukončili v roku 1893. V roku 1904 vo výstavbe pokračovali Spojené štáty výmenou za dlhodobú správu prieplavu a okolitého územia. USA a Panama podpísali v roku 1977 dohody, ktoré pripravili pôdu pre návrat prieplavu pod plnú panamskú kontrolu. Washington ho Paname odovzdal v roku 1999 po období spoločnej správy.

Fico na konferencii CPAC: Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov

Fico zároveň zdôraznil, že teší na spoluprácu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

- Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov, pretože politika jediného správneho názoru ju ničí a tí, ktorí idú proti prúdu sú odsúvaní na okraj a trestaní, uviedol vo Washingtone slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Slovenské futbalové reprezentantky vstúpili víťazne do 1. skupiny C-divízie Ligy národov. Slovenky v Trnave potvrdili úlohu favoritiek a zdolali Faerské ostrovy 3:0.

- Argentínska metropola Buenos Aires vysvietila na počesť svojho rodáka pápeža Františka svoj Obelisk, ktorý je symbolom mesta.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok vyhlásil, že Európa je odhodlaná chrániť suverenitu Ukrajiny.

- V priestore medzi veľvyslanectvom USA a pamätníkom holokaustu v berlínskej štvrti Mitte zatiaľ neznámy páchateľ alebo páchatelia vážne zranili nožom jednu osobu.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok počas pracovnej cesty v USA vzdal úctu Michalovi Strenkovi, rodákovi z rusínskej obce Jarabina, ktorý v marci 1945 vztýčil počas bojov na kopci Suribači na japonskom ostrove Iwo Džima americkú vlajku.

- Siedme výročie vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si v piatok pripomenuli aj Slováci žijúci v zahraničí.

- Zdravotný stav pápeža Františka sa síce zlepšil a nenachádza sa v ohrození života, stále však nie je mimo nebezpečenstva.

- V západnej Etiópii vypukla epidémia cholery, pre ktorú tento mesiac zahynulo doposiaľ 15 osôb a ďalších viac ako 200 ľudí sa nakazilo, uviedol v piatok regionálny zdravotnícky úrad.

- V niektorých okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja treba počas sobotňajšej (22. 2.) noci počítať s nízkymi teplotami. Klesnúť môžu až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Slovenská atlétka Viktória Forsterová získala na halových M-SR v Ostrave double. Po štvrtkovom triumfe na 60 m zvíťazila v piatok aj na 60 m prek. časom 8,12. Pripísala si v tejto disciplíne štvrtý triumf za sebou.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že nepovažuje za nevyhnutné, aby sa jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj zúčastnil na rokovaniach o ukončení takmer tri roky trvajúcej vojny Ruska na Ukrajine.

- Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy došlo v piatok podvečer k dopravnej nehode auta, ktoré narazilo do zvodidiel. Na mieste sú ľahko zranení.

- Nemecká vláda v piatok opätovne zdôraznila svoju podporu pre Ukrajinu v ozbrojenom konflikte s Ruskom.

- Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Waltz v piatok vyhlásil, že Kyjev dohodu o nerastných surovinách na Ukrajine podpíše v najbližšej dobe.

- Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú zhromaždenia pri príležitosti siedmeho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

- Nemecká polícia v piatok uviedla, že zadržala 18-ročného muža z Čečenska pre podozrenie z plánovania politicky motivovaného útoku v hlavnom meste Berlín.

- Pri zrážke autobusu s nákladným autom v brazílskom štáte Sao Paulo na juhovýchode krajiny zahynulo 12 univerzitných študentov a ďalších najmenej 21 utrpelo zranenia, informovali v piatok brazílske úrady.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásilo stredajšie (19. 2.) výberové konanie na riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) za neplatné. Dôvodom je zistený konflikt záujmov jedného z členov výberovej komisie. Vyhlási nové výberové konanie.

- Domáca lyžiarka Federica Brignoneová triumfovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v talianskom Sestriere.