Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Zahraničie

Pápež Benedikt XVI. sa dožíva 85 rokov

Pápež Benedikt XVI. Foto: TASR/AP

Benedikt XVI., ktorý sa stal nástupcom pápeža Jána Pavla II., pochádza z Nemecka. Narodil sa 16. apríla 1927 v bavorskej dedine Marktl am Inn.

Vatikán 15. apríla (TASR) - Pápež Benedikt XVI. sa v pondelok 16. apríla dožíva 85 rokov.

Kolégium kardinálov zvolilo 19. apríla 2005 za 265. pápeža nemeckého kardinála Josepha Ratzingera, ktorý si zvolil meno Benedikt XVI. Jeho inaugurácia sa konala 24. apríla 2005.

Benedikt XVI., ktorý sa stal nástupcom pápeža Jána Pavla II., pochádza z Nemecka. Narodil sa 16. apríla 1927 v bavorskej dedine Marktl am Inn.

Ratzinger vo svojom životopise uvádza, že v 60. rokoch 20. storočia bol účastníkom Druhého vatikánskeho koncilu. Po študentských protestoch v tom období odišiel z univerzity v Tübingene na Univerzitu v Regensburgu vo svojom rodnom Bavorsku.

Katolíci a protestanti tvoria približne asi po 34 percent nemeckého obyvateľstva, ale Bavorsko je tradične jedným z najviac katolíckych oblastí Nemecka. Čo boli Wadowice pre Jána Pavla II., je pre Ratzingera Bavorsko. Má tu veľmi hlboké korene, je to jeho domov.

Roky nacistickej vlády v Nemecku strávil Ratzinger v Traunsteine. V roku 1943 sa stal členom jednotky protivzdušnej ochrany a bol prevelený do Mníchova. O rok neskôr ho vyslali na rakúsko-maďarské hranice, kde sa podieľal na budovaní protitankových zátarás.

V máji 1945 Ratzinger dezertoval z nemeckej armády a vrátil sa do Traunsteinu, kde ho americkí vojaci na niekoľko týždňov zajali. Po prepustení na slobodu sa vrátil do seminára.

V rokoch 1946-51 študoval filozofiu a teológiu na vysokej škole vo Freisingu a na Univerzite Ľudovíta Maximilána v Mníchove. Po štúdiách filozofie a teológie vo Freisingu a Mníchove prijal 29. júna 1951 vo Freisingu kňazskú vysviacku. Potom pracoval ako výpomocný kňaz a ako kaplán. V rokoch 1952-54 pôsobil ako docent na Arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a ako docent dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu. Titul doktor teológie získal v roku 1953.

V roku 1957 sa na Mníchovskej univerzite habilitoval v odbore fundamentálnej teológie a v nasledujúcich rokoch pôsobil na vysokej škole vo Freisingu a na univerzitách v Bonne, Münsteri, Tübingene a Regensburgu.

V marci 1977 Ratzingera vymenovali za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy; o tri mesiace neskôr ho pápež Pavol VI. vymenoval za kardinála.

Jeho predchodca pápež Ján Pavol II. vymenoval v roku 1981 kardinála Ratzingera za šéfa Kongregácie pre náuku viery, čo je jedna z najvýznamnejších funkcií v hierarchii hodnostárov Vatikánu.

Tri mesiace pred príchodom pápeža Benedikta XVI. do rodného Bavorska udelilo 21. júna 2006 mesto Regensburg Svätému Otcovi čestné občianstvo. S hornofalckým mestom viažu pápeža dodnes veľmi úzke vzťahy. V minulosti pôsobil ako profesor teológie na regensburskej univerzite a na predmestí Pentling stojí jeho dom. V tomto meste na Dunaji býva taktiež jeho starší brat Georg, ktorý stál v minulosti na čele známeho chlapčenského zboru Regensburger Domspatzen. Okrem toho sú v meste hroby Ratzingerových rodičov a sestry.

Predtým sa tiež stal čestným občanom bavorského mesta Altötting, okrem toho je čestným občanom svojej rodnej obce Marktl am Inn, mesta Traunstein a obce Pentling, ležiacej na predmestí Regensburgu.

Vo Vatikáne 13. apríla 2007 predstavili verejnosti prvú knihu pápeža Benedikta XVI., ktorú vydal od svojho nástupu do úradu hlavy katolíckej cirkvi. Dielo nazvané Ježiš Nazaretský označil sám pápež za čisto osobnú meditáciu o živote a učení Krista. Okrem iného v nej rezonuje kritika krutosti kapitalizmu a novodobého kolonializmu ako príčin súčasnej hlbokej biedy tretieho sveta.

Dňa 4. marca 2011 vyšla v slovenčine v katolíckom vydavateľstve Dobrá kniha ďalšia publikácia Josepha Ratzingera s názvom Eschatológia.

Ratzinger ovláda okrem nemčiny aj angličtinu a taliančinu, ktorá je u viac rokov pôsobiacich kardinálov vo Vatikáne samozrejmosťou.


TASR prináša výberový chronologický prehľad nemeckých pápežov.





Gregor V. (996-999) - Predtým Brun, syn Ota I. Korutánskeho a pravnuk cisára Ota Veľkého. Pápežom sa stal vo veku 24 rokov a je pochovaný Bazilike sv. Petra v Ríme.



Klement II. (1046-1047) - Predtým Suitger, gróf z Morslebenu a Hornburgu, bol zvolený s podporu Henricha III. Bol otrávený 9. októbra 1047 a je pochovaný v dóme v Bambergu, čo je jediný hrob pápeža severne od Álp.



Damasus II. (17. júla - 9. augusta 1048) - Predtým biskup Poppo (Bruno) z Brixenu, pochádzal z bavorsko-francúzskeho rodu. Jeho pontifikát bol najkratším v dejinách katolíckej cirkvi - len 23 dní. Zomrel v talianskej Palestrine pravdepodobne na maláriu. Jeho hrob je v rímskom chráme San Lorenzo fuori le Mura.



Lev IX. (1049-1054) - Vyhlásený za svätého. Počas jeho pontifikátu došlo k definitívnemu oddeleniu Ríma od Konštantínopolu. Pochovaný je v Bazilike sv. Petra v Ríme.



Viktor II. (1055-1057) - pôvodne biskup Gebhard z Eichstättu a kancelár cisára Henricha III., syn Hartwiga a Bilizy zo šľachtickej rodiny Dollnstein-Hirschberg. Bol posledným nemeckým biskupom, ktorého dosadil na pápežský stolec cisár, v tomto prípade Henrich III. Pokračoval v reformách. Pochovaný je v ravennskej kaplnke Santa maria della Rotonda.



Štefan IX. (2. augusta 1057 - 29. marca 1058) - pôvodným menom Fridrich Lotrinský. Pokračoval v reformách. Zomrel počas cesty do Florencie, kde je pochovaný v dóme Santa Maria del Fiore.



Hadrián VI. (9. január 1522 - 14. septembra 1523) - pochádzal z holandského Utrechtu, ktorý vtedy patril k Svätej rímskej ríši, a mal nemecký pôvod. Pochádzal z chudobnej rodiny. Bol posledným pápežom, ktorý sa pokladal za Nemca a posledným, ktorý bol do zvolenia Poliaka Karola Wojtylu v roku 1978 za pápeža Jána Pavla II. netalianskym pápežom. Jeho asketický spôsob života narážal na odpor Ríma. Pôvodne bol pochovaný vo Vatikáne, neskôr prenesený do rímskeho chrámu Santa Maria dell'Anima.



Benedikt XVI. (2005-) - Pochádza z Nemecka, z bavorskej dediny Marktl am Inn. Bol nemeckým kardinálom Josephom Ratzingerom, ktorý sa stal nástupcom pápeža Jána Pavla II.; ten ho vymenoval v roku 1981 za šéfa Kongregácie pre náuku viery, čo je jedna z najvýznamnejších funkcií v hierarchii hodnostárov Vatikánu.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.

- Britský premiér Keir Starmer v utorok privítal minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka v sobotu (26. 4.) vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.

- Policajti počas kontroly na Veľkonočný pondelok (21. 4.) odhalili 342 vodičov, ktorí prekročili povolenú rýchlosť.