Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Pápež František vyzval nebáť sa dobra a starať sa o tých najslabších

Pápež František stojí na schodoch Baziliky sv. Petra počas jeho inauguračnej omše 19. marca 2013 vo Vatikáne. Argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio sa dnes ako 266. pápež v dejinách ujal úradu pápeža, hlavy katolíckej cirkvi, ku ktorej sa vo svete hlási vyše 1,2 miliardy ľudí. Foto: TASR

Povolanie ochraňovať sa netýka len kresťanov, má dimenziu, ktorá je ľudská, a týka sa všetkých, pripomenul pápež.

Vatikán 19. marca (TASR) - Pápež František, ktorý sa dnes ako 266. pápež v dejinách ujal úradu, v homílii počas svojej inauguračnej omše vyzval nikdy nezabúdať, že "pravá moc je služba". Na prítomných hodnostárov apeloval, aby sa stali ochrancami Božieho plánu, a všetkých ľudí požiadal, aby sa nebáli dobra a nehy a prejavovali ju najmä tým najslabším a najkrehkejším: starým ľuďom a deťom.

Dodal, že aj pápež, aby mohol vykonávať zverenú moc, "musí stále viac vstupovať do služby, ktorej žiarivým vrcholom je kríž". "Musí ako sv. Jozef otvoriť náruč, aby ako on chránil celý Boží ľud, (musí) prijímať celé ľudstvo, obzvlášť najslabších a najmenších". František zdôraznil, že len ten, kto "s láskou slúži, vie ochrániť". K tejto úlohe je povolaný aj rímsky biskup, ale aj všetci ľudia, dodal František.

Na príklade sv. Jozefa, ktorý prijal Boží plán - mlčky, stálou prítomnosťou a vernosťou Márii a Ježišovi, aj vtedy, keď nerozumel, čo od neho Boh žiada -, pápež František ilustroval, ako odpovedať na Božie volanie: pokorne a pohotovo. "Chráňme Krista, aby sme chránili druhých i stvorenie," vyzval pápež.

Povolanie ochraňovať sa netýka len kresťanov, má dimenziu, ktorá je ľudská, a týka sa všetkých, pripomenul pápež. Vyzval rešpektovať "každé Božie stvorenie a prostredie, v ktorom žijeme, starať sa o každého s láskou, najmä o deti a starých, o tých, ktorí sú najkrehkejší", ale aj o vzťahy v rodine, medzi manželmi, rodičmi a deťmi.



"Človeku je všetko zverené do ochrany. Je to zodpovednosť, ktorá sa týka nás všetkých. Chráňte Božie dary," vyzval pápež v homílii. Upozornil, že keď sa človek tejto zodpovednosti vzdá, "dostáva priestor skaza a srdce je vyschnuté".

"Vždy existujú 'herodesovia', ktorí ničia a kazia tvár muža a ženy," pripomenul pápež. Vyzval všetkých ľudí na zodpovedných miestach, aby boli ochrancami Božieho plánu zapísaného do prírody, druhého človeka, životného prostredia. "Nedovoľme, aby znamenie skazy sprevádzalo naše putovanie. Pamätajme, že nenávisť, závisť a pýcha špiní život," upozornil pápež.


"Chrániť znamená bdieť nad vlastnými citmi a srdcom, lebo odtiaľ vychádzajú dobré i zlé úmysly. Nesmieme sa báť dobra a nehy," poznamenal pápež. Upozornil, že sv. Jozef sa javí ako silný muž, pričom ale v jeho duši je veľká neha, ktorá nie je "čnosťou slabých, je to dôkaz schopnosti a statočnosti vnímať".

"Nesmieme sa báť dobroty, nehy," vyzval pápež a prítomní na jeho výzvu reagovali potleskom.

"S láskou chráňme to, čo nám Boh daroval a aby Duch svätý sprevádzal moju službu". "Vám všetkým hovorím, modlite sa za mňa," vyzval pápež.

Hneď na úvod kázne sa pápež poďakoval, že môže svoju inauguračnú omšu celebrovať práve na slávnosť sv. Jozefa, ženícha Panny Márie a patróna celej cirkvi. Pripomenul, že ide aj o sviatok jeho predchodcu - emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý dnes slávi meniny, a vyzval, aby si naňho prítomní spomenuli v modlitbe, za čo zožal potlesk.

Argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio sa dnes ako 266. pápež v dejinách ujal úradu pápeža, hlavy katolíckej cirkvi, ku ktorej sa vo svete hlási vyše 1,2 miliardy ľudí. Konkláve kardinálov ho do úradu zvolilo 13. marca po tom, ako sa medzičasom emeritný pápež Benedikt XVI. vzdal Petrovho stolca.

Obrad, ktorý sa oficiálne volá inaugurácia Petrovho nástupcu rímskeho biskupa, sa začal Františkovou návštevou hrobu sv. Petra - prvého pápeža - pod hlavným oltárom Baziliky sv. Petra, kam ho sprevádzali aj patriarchovia východných cirkví, ktorí preniesli na Svätopeterské námestie symboly pápežského úradu - pálium a rybársky prsteň.


Pápež prekvapil svojich rodákov telefonátom pred inauguračnou omšou



Arcibiskup Buenos Aires, kardinál Jorge Mario Bergoglio, ktorý sa dnes ujal pápežského úradu, vyzval veriacich vo svojej vlasti Argentíne, aby pamätali na svojho biskupa, ktorým bol od roku 1998.

"Tento biskup je ďaleko, ale naozaj vás miluje," ubezpečil František v posolstve, ktoré im zaslal pri príležitosti svojej inaugurácie a znova ich vyzval, aby sa zaňho modlili.

Skupiny mladých ľudí sa na námestí Plaza de Mayo v Buenos Aires zhromaždili už v pondelok večer, aby sa za pápeža modlili v predvečer jeho inauguračnej omše. Na námestí hrali aj hudobné skupiny a dobrovoľníci zbierali jedlo pre chudobných.

Pápež, ktorý po svojom zvolení povedal, že je pápežom z konca sveta, vyzval svojich rodákov, aby necestovali do Ríma na jeho inauguráciu, ale aby peniaze na cestu darovali radšej charite.

"Dávame zbohom biskupovi a vítame pápeža," stálo na transparente vyvesenom na priečelí katedrály na námestí, kde inštalovali aj veľké obrazovky, aby ľudia mohli spoločne sledovať priamy prenos z inaugurácie na Námestí sv. Petra. Priamo vo Vatikáne sa na nej zúčastnila prezidentka krajiny Cristina Fernándezová a starosta Buenos Aires Mauricio Macri.

Nový pápež, ako píše agentúra DPA, má Buenos Aires veľmi rád, čo je aj dôvod, prečo v minulosti hovoril, že by sa pápežom stal nerád.

"Miluje Buenos Aires a vždy si ho užíval," uviedla miestnym novinárom jeho sestra María Elena Bergogliová. Pápež je veľkým fanúšikom miestneho futbalového klubu San Lorenzo a teší ho aj miestna klasika - tancovanie tanga.

Pápež František opäť mnohých ľudí prekvapil, keď pred slávnostnou omšou vo Vatikáne zavolal správcovi katedrály v Buenos Aires Alejandrovi Russovi, ktorý telefonát prepol na hlasitý hovor, aby všetci prítomní na námestí počuli jeho slová a výzvu: "Starajte sa jeden o druhého".

Argentína má 42 miliónov obyvateľov, z ktorých 90 percent sa hlási ku katolíckej viere, pričom však len 20 percent z nich vieru aj praktizuje. Mnohí z tých, ktorí prišli na Plaza de Mayo, sa v rozhovore s novinármi priznali, že na omši miestneho arcibiskupa nikdy neboli.

Katolícka cirkev má v Argentíne stále veľký vplyv, aj keď vedenie krajiny malo s Bergogliom a ďalšími hodnostármi v uplynulých rokoch veľké spory, ktoré sa v prvom rade týkali schválenia homosexuálnych sobášov. Teraz Argentína, ako píše DPA, oslavuje svojho pápeža a ľudia, ktorí mali k bývalému arcibiskupovi blízko, dnes sotva môžu uveriť tomu, že práve on sa stal hlavou katolíckej cirkvi.

Bergogliov blízky spolupracovník Julio Rimoldi v rozhovore pre miestny denník Clarin uviedol, že mal pocit, akoby bol František "mimoriadne šťastný". "Vyzeral o 20 rokov mladšie," poznamenal.

Pápežova sestra, ktorá prenos z omše sledovala doma, vyzdvihla jeho prirodzený prístup k úlohe pastiera. "Vďaka Bohu, František je stále Jorgem," podotkla María Elena Bergogliová.

Dekan kardinálskeho kolégia kardinál Angelo Sodano odovzdáva rybársky prsteň pápežovi Františkovi počas jeho inauguračnej omše 19. marca 2013 vo Vatikáne. Argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio sa dnes ako 266. pápež v dejinách ujal úradu pápeža, hlavy katolíckej cirkvi, ku ktorej sa vo svete hlási vyše 1,2 miliardy ľudí.
Foto: TASR

Pápež dostal symboly úradu


Zbor kardinálov a cirkevných hodnostárov sa potom za spevu litánií ku Všetkým svätým presunul na Svätopeterské námestie, kde sa pred Bazilikou sv. Petra uskutočnila samotná omša. Pápežov príchod sprevádzal potlesk veriacich, ktorí sa na námestí začali schádzať už na úsvite.

Ešte pred bohoslužbou pápežovi odovzdali symboly jeho úradu: pálium a rybársky prsteň. Pálium mu odovzdal protodiakon kardinálskeho kolégia Jean-Louis Touran, ktorý 13. marca oznámil svetu Františkovo zvolenie, a prsteň s vyobrazením apoštola Petra s kľúčmi od nebeského kráľovstva (Mt. 16:19) prevzal od dekana kardinálskeho kolégia Angela Sodana.

Potom sa uskutočnil krátky obrad, na ktorom šiesti kardináli - dvaja diakoni, dvaja kňazi a dvaja biskupi - pobozkaním prsteňa prejavili pápežovi v mene celého zboru kardinálov gesto poslušnosti a úcty.

Koncelebrantmi omše boli všetci kardináli, patriarchovia východných cirkví a dvaja kňazi: generálny predstavený františkánskej rehole José Rodríguez Carballo a generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej (jezuitskej rehole) Adolfo Nicolás, ktorej členom je aj samotný nový pápež.

Keďže dnešný deň je slávnosťou sv. Jozefa, ženícha Panny Márie, zodpovedal tomu aj výber textov čítaní a evanjelia. Ako napísali talianske médiá, nový pápež má sv. Jozefa vo veľkej úcte.

V rámci liturgie Božieho slova zaznelo čítanie z Druhej knihy Samuelovej v angličtine. Nasledoval Žalm 89, ktorý spieval malý miništrant, a čítanie z Listu sv. Pavla Rimanom v španielčine. Po zaspievaní verša 84. žalmu: "Blažení tí, čo bývajú v tvojom dome a bez prestania ťa velebia" bolo v gréčtine zaspievané Evanjelium sv. Matúša, ktoré bolo venované sv. Jozefovi.

Potom pápež udelil požehnanie a ešte nejaký čas zdravil veriacich, ktorí sa s ním lúčili potleskom. Záver omše sprevádzalo Te Deum.

Po inauguračnej omši pápež František v Bazilike sv. Petra prijme blahoželania štátnikov i cirkevných hodnostárov.

Na inaugurácii sa zúčastnilo 132 delegácií vlád alebo medzinárodných organizácií, ako aj židovskí, moslimskí a budhistickí hodnostári.

Schulz pozval pápeža Františka, aby predniesol posolstvo v Európskom parlamente



Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz pozval dnes novozvoleného pápeža Františka, aby vystúpil s prejavom o ochrane základných hodnôt pred poslancami europarlamentu.

Predseda EP spolu s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom patrili dnes medzi stovky štátnikov z Európy a zo sveta, ktorí sa zúčastnili na inaugurácii novej hlavy katolíckej cirkvi.

Na slávnostnej inaugurácii sa zúčastnilo 132 delegácií vlád alebo medzinárodných organizácií, ako aj židovskí, moslimskí a budhistickí hodnostári.

"Netrpezlivo očakávam, aby som mohol privítať pápeža Františka, aby nám odovzdal európske a medzinárodné posolstvo týkajúce sa našich základných hodnôt, ktoré potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým," uviedol Schulz v oficiálnom komuniké, ktoré nasledovalo po jeho stretnutí s pápežom vo Vatikáne.

Schulz zdôraznil, že nový pápež, ktorý nosí meno kňaza blízkeho obyčajným ľuďom a chudobným, predstavuje nádej tak pre veriacich ako aj pre neveriacich.