Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Pápež František blahorečil 124 kórejských mučeníkov

Pápež František dnes počas návštevy Južnej Kórey blahorečil 124 kórejských mučeníkov. Foto: TASR/AP Photo

K slávnostnej beatifikácii došlo v rámci omše pod holým nebom v centre juhokórejskej metropoly Soul, na ktorej sa zúčastnili státisíce ľudí.

Soul 16. augusta (TASR) - Pápež František dnes počas návštevy Južnej Kórey blahorečil 124 kórejských mučeníkov, oznámila agentúra DPA.

K slávnostnej beatifikácii došlo v rámci omše pod holým nebom v centre juhokórejskej metropoly Soul, na ktorej sa zúčastnili státisíce ľudí. Dav veriacich po pápežovom vyhlásení vypukol v nadšený jasot.

Miestne médiá odhadli počet účastníkov bohoslužby pred historickou bránou Gwanghwamun na približne jeden milión.

Za blahoslaveného bol vyhlásený Paul Jun Či-džung (1759-1791), jeden z prvých katolíkov na Kórejskom polostrove, a jeho 123 nasledovníkov, ktorí boli v 18. a 19. storočí zabití za to, že sa vzdali tradičného konfuciánstva a prijali kresťanstvo. Celkovo bolo v tomto období v Kórei zabitých až okolo 10.000 kresťanov.

Prvú skupinu 103 kórejských mučeníkov kanonizoval v roku 1984 pápež Ján Pavol II.

Kórejská katolícka cirkev má jedinečú históriu v tom, že ju nezaložili západní misionári a kňazi, ale vzdelaní príslušníci miestnej aristokracie obrátení na kresťanstvo prostredníctvom kníh dovezených z Číny. Katolíci dnes tvoria takmer 11 percent z 50 miliónov obyvateľov Južnej Kórey a ich počet v posledných desaťročiach rýchlo rastie.

Pápež sa bez slov, ale dôrazne vyjadril k interrupciám

Pápež František sa modlí pred bielymi krížmi v komunite Kotoné, venujúcej sa starostlivosti o ľudí s rôznymi typmi ťažkého genetického postihnutia, ktorí sú často využívaní ako ospravedlnenie pre interrupcie, 16. augusta 2014.
Foto: TASR/AP Photo
Pápež František sa vo všeobecnosti vyhýba otázkam v rámci "kultúrnej vojny", ako sú napríklad interrupcie, ktoré bývajú spúšťačom vášnivých sporov. Tvrdí totiž, že doktrína katolíckej cirkvi o posvätnosti života je dobre známa a radšej zdôrazňuje iné stránky cirkevného učenia.

Dnes na návšteve Južnej Kórey však poskytol dôrazné, ale tiché vyhlásenie, keď sa zastavil a pomodlil pri pamätníku nenarodeným deťom v komunite Kotoné, venujúcej sa starostlivosti o ľudí s rôznymi typmi ťažkého genetického postihnutia, ktorí sú často využívaní ako ospravedlnenie pre interrupcie.

František sklonil hlavu pri modlitbe pred pamätníkom, ktorý je vlastne záhradou plnou jednoduchých bielych drevených krížov, a porozprával sa s aktivistom bez rúk a nôh, bojujúcim proti interrupciám.

Pápež tiež strávil hodinu žehnaním a objímaním desiatok postihnutých Juhokórejčanov, ktorí žijú v komunite, informovala tlačová agentúra AP.

Kňazi a mníšky, ktorí žijú v luxuse, sú pokrytci

Kňazi a mníšky, ktorí žijú v luxuse, sú pokrytci, vyhlásil dnes pápež František. Zároveň ich vyzval, aby zachovávali celibát a vyhýbali sa sexuálnym "pokušeniam".

Informovali o tom tlačové agentúry DPA a Reuters.

"Pokrytectvo tých vysvätených mužov a žien, ktorí vyhlasujú, že žijú v chudobe, ale žijú ako boháči, uráža veriacich a poškodzuje cirkev," uviedol v meste Kotoné František, ktorý trávi v Južnej Kórei tretí deň svojej päťdňovej návštevy.

Pápež odporučil kňazom a mníškam, aby sa "vyhýbali všetkým veciam, ktoré ich môžu rozptyľovať a spôsobovať u ostatných zmätok, odpor a škandály". Pripomenul duchovným a rádovým sestrám, že "celibát vyjadruje vašu sústrednú oddanosť láske k Bohu".

Pápež dodal: "Všetci vieme, aké osobné a náročné obety to so sebou prináša."
František priletel vrtuľníkom do centra v meste Kotoné na vrchu kopca, kde sa cirkev stará o chorých, zdravotne vážne postihnutých a bezdomovcov. Dával im požehnanie a utešoval ich.

V inej časti tohto ústavu František vyzdvihol duchovných a mníšky, ktorí obetujú svoje životy ľuďom v núdzi, a vyzval ich, aby zotrvali na správnej ceste.

Líder katolíckej cirkvi žartoval s mníškami a s úsmevom povedal, že musí skrátiť svoj čas strávený s nimi, pretože ak sa zotmie, "hrozí, že jeho vrtuľník narazí do hory".

Pápež František gestikuluje počas návštevy v komunite Kotoné, venujúcej sa starostlivosti o ľudí s rôznymi typmi ťažkého genetického postihnutia, ktorí sú často využívaní ako ospravedlnenie pre interrupcie, 16. augusta 2014.
Foto: TASR/AP