Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Pápež ukončil trojdňovú návštevu Svätej zeme a odletel do Ríma

Pápež František sa modlí pri Múre nárekov. Foto: TASR/AP

Skalný dóm stojí na plošine, ktorú moslimovia nazývajú Vznešená svätyňa a židia a kresťania Chrámová hora.

Jeruzalem 26. mája (TASR) - Pápež František ukončil dnes svoju prvú návštevu Svätej zeme a z izraelského Tel Avivu odletel do Ríma.

Najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi po trojdňovej návšteve odprevádzali k schodom lietadla spoločne izraelský prezident Šimon Peres i premiér Benjamin Netanjahu, napísali noviny Haarec.

Pápež ukončil svoju návštevu účasťou na omši v jeruzalemskom večeradle, miestnosti, kde sa podľa biblickej tradície konala posledná večera Ježiša Krista. Predtým sa ešte stretol s kňazmi, seminaristami a veriacimi v Getsemanskom kostole ne Olivovej hore.

František sa v budove bezprostredne susediacej s pravoslávnym kostolom na Olivovej hore okrem toho ešte súkromne stretol s ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. Išlo už o tretie stretnutie predstaviteľov katolíckej a pravoslávnej cirkvi počas Františkovej návštevy. Obaja si už v sobotu v bazilike Božieho hrobu v Jeruzaleme pripomenuli 50 rokov od historického zmierenia medzi oboma cirkvami.

Stretnutie v bazilike Vatikán označil za vrchol Františkovej trojdňovej púte po Svätej zemi.

Za ďalší vrcholný okamžik pápežovej cesty politici a médiá označujú jeho návrh na stretnutie izraelského prezidenta Šimona Peresa s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom vo Vatikáne, ktorú obaja lídri prijali. Za účasti pápeža sa prezidenti majú pokúsiť nadviazať dialóg o mieri medzi oboma národmi.


Pápež František navštívil Skalný dóm, modlil sa pri Múre nárekov

Pápež František dnes v úvode tretieho a posledného dňa svojej cesty do Svätej zeme navštívil v Jeruzaleme posvätné miesta islamu i judaizmu. V Skalnom dóme vyzval "bratov" moslimov, aby nikdy neurážali Božie meno násilím, a následne sa modlil pri Múre nárekov.

Skalný dóm stojí na plošine, ktorú moslimovia nazývajú Vznešená svätyňa a židia a kresťania Chrámová hora. Hora je stredobodom náboženských sporov ako tretie najposvätnejšie miesto pre islam a tiež najposvätnejšie miesto judaizmu, pretože bol na nej postavený jeruzalemský chrám, ktorého pozostatkom je Múr nárekov.

František si vyzul topánky pred vstupom do svätyne so zlatou kupolou, postavenou nad skalou, po ktorej podľa moslimov prorok Mohamed vystúpil do neba.

Na stretnutí s jeruzalemským veľkým muftim Muhammadom Hasanom a ďalšími moslimskými predstaviteľmi sa následne odchýlil od pripravených vyjadrení, keď sa zmienil nielen o "drahých priateľoch", ale tiež "drahých bratoch", napísala agentúra AP.

"Nech si vážime a milujeme jeden druhého ako bratia a sestry," povedal a dodal: "Nech sa naučíme chápať utrpenie iných! Nech nikto neuráža Božie meno násilím!"



František neskôr navštívil Múr nárekov, kde zotrval niekoľko minút so sklonenou hlavou a zanechal v jednej zo štrbín modlitbu napísanú na kúsku papiera.

Vatikán neuviedol, či obsah Františkovej modlitby zverejnia. Pápež Ján Pavol II. pri návšteve Múru nárekov v roku 2000 v ňom nechal lístok s prosbou o odpustenie za utrpenie, ktoré židom v priebehu dejín spôsobili kresťania. Na lístku pápeža Benedikta XVI. bola modlitba za mier pre kresťanov, moslimov a židov.