Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Pápež: Hlad je zločinom porušujúcim základné ľudské práva

Na archívnej snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Hlava cirkvi svojim slovami nadviazala na predchádzajúce varovanie Antónia Guterresa, ktorý vyhlásil, že klimatická zmena a vojenské konflikty sú následkom i spúšťačom chudoby a príjmovej nerovnosti.

Rím 26. júla (TASR) - Pápež František v pondelok označil existenciu hladu vo svete, ktorý dokáže vyprodukovať dostatok potravín pre všetkých, za "zločin" proti základným ľudským právam. Informovala o tom agentúra AP.

Koronavírusová pandémia "nás konfrontovala so systémovou nespravodlivosťou, ktorá podkopáva jednotu ľudskej rodiny", uvádza sa v písomnom prejave pápeža, ktorý bol prečítaný na zasadnutí Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v Ríme.

Najchudobnejší ľudia na svete a celá naša planéta podľa pápeža trpia v dôsledku "škôd, ktoré im spôsobujeme nezodpovedným používaním a zneužívaním statkov". Zatiaľ čo sa vyvíjajú nové technológie na zvýšenie výrobných kapacít potravín, ľudia naďalej "vykorisťujú prírodu", čím "nerozširujú len vonkajšie, ale aj vnútorné duchovné púšte," uviedol pápež.

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi svojim slovami nadviazal na predchádzajúce varovanie generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý v pondelok na podujatí FAO vyhlásil, že klimatická zmena a vojenské konflikty sú následkom i spúšťačom chudoby a príjmovej nerovnosti. "Chudoba, príjmová nerovnosť a vysoké ceny potravín znemožňujú prístup k zdravej strave pre tri miliardy ľudí," povedal Guterres.

Šéf OSN vo svojom videoposolstve uviedol, že potravinový systém na svete je zodpovedný za tretinu všetkých emisií skleníkových plynov a 80-percentný pokles biodiverzity.

Zo správy, ktorú v júli zverejnili agentúry OSN, vyplýva, že v porovnaní s rokom 2019 sa počet ľudí, ktorých vlani trápil hlad, zvýšil možno až o 161 miliónov, na odhadovaných 811 miliónov ľudí, čo súviselo najmä s pandémiou COVID-19.

Medzinárodný fond pre rozvoj poľnohospodárstva (IFAD) vyzval na produkciu potravín, ktorá "chráni životné prostredie a biodiverzitu" a tiež na to, aby boli pracovníci v potravinárstve za svoju prácu patrične zaplatení.