Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Pápež: Na dialóg je potrebné uznanie práv všetkých ľudí vo Svätej zemi

Na archívnej snímke pápež František Foto: TASR/AP

Pápež František označil Jeruzalem za jedinečné mesto, ktoré je posvätné pre židov, kresťanov i moslimov s osobitným poslaním vo vzťahu k mieru.

Vatikán 6. decembra (TASR) - Pápež František v stredu vyzval rešpektovať status quo Jeruzalema a prejaviť "múdrosť a obozretnosť". S týmto vyhlásením prišiel pápež v čase, keď sa očakáva, že americký prezident Donald Trump podvečer oznámi uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

"Nemôžem skryť, že som hlboko znepokojený zo situácie, ktorá vznikla v posledných dňoch" okolo Jeruzalema, uviedol pápež v stredu na svojej pravidelnej audiencii vo Vatikáne. Na všetkých zainteresovaných vzápätí apeloval, aby sa zaviazali rešpektovať status quo Svätého mesta v súlade s príslušnými rezolúciami OSN.

Pápež František označil Jeruzalem za jedinečné mesto, ktoré je posvätné pre židov, kresťanov i moslimov s osobitným poslaním vo vzťahu k mieru.

Pápež dodal, že sa modlí za to, aby zvíťazili múdrosť a obozretnosť a zabránilo sa tak objaveniu sa nových prvkov napätia na svetovej scéne - už aj tak zažívajúcej početné a kruté konflikty.

O najnovšom vývoji na Blízkom východe pápež v utorok v telefonickom rozhovore hovoril aj s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Hovorca Vatikánu Greg Burke spresnil, že telefonát sa uskutočnil z iniciatívy palestínskej strany po tom, ako prezident Trump Abbása informoval o svojom rozhodnutí presunúť veľvyslanectvo USA z Tel Avivu do Jeruzalema.

Problémy s kontrolou Jeruzalema sa začali už v roku 1947, keď bola Britmi spravovaná Palestína rozdelená na arabský štát Palestína a židovský štát Izrael. Ani jedna strana vtedy nad mestom nezískala kontrolu - Jeruzalem sa stal medzinárodnou zónou pod správou OSN, ktorú však arabské štáty neuznali.

Ako pripomenul spravodajský server Lidovky.cz, vojenský konflikt v roku 1948 sa skončil tým, že Izrael kontroloval západnú a Jordánsko východnú časť mesta. Počas šesťdňovej vojny v roku 1967 Izrael získal západný breh rieky Jordán a tým aj kontrolu nad celým Jeruzalemom, ktorý potom izraelský parlament v roku 1980 vyhlásil za zjednotené hlavné mesto Izraela. Tento krok však medzinárodné spoločenstvo neuznáva a Palestínčania naďalej rátajú s tým, že východný Jeruzalem sa stane hlavným mestom ich budúceho štátu.

Americký Kongres prijal zákon o vzniku veľvyslanectva vo Svätom meste už v roku 1995, doteraz však nebol uvedený do praxe. Každý z prezidentov USA, ktorí boli odvtedy v úrade, využíval klauzulu zákona umožňujúcu oddialiť toto rozhodnutie s ohľadom na národnú bezpečnosť USA.