Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 12. december 2024Meniny má Otília
< sekcia Zahraničie

Pápež vyzýva na globálne dohody s cieľom znížiť dlh chudobných krajín

Na snímke Pápež František. Foto: TASR/AP

Katolícke jubilejné alebo sväté roky sa zvyčajne konajú raz za 25 rokov a považujú sa za obdobie pokoja a odpustenia.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Vatikán 12. decembra (TASR) - Pápež František vo štvrtok vyzval na uzavretie nových medzinárodných dohôd s cieľom znížiť dlhovú záťaž rozvojových krajín a presunúť výdavky zo zbrojenia a vojenského vybavenia na odstránenie hladu vo svete. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry Reuters.

V posolstve spojenom s jubilejným rokom 2025, ktorý pápež oficiálne otvorí na Štedrý večer, povedal, že klimatické zmeny, vojny, nerovnaké zaobchádzanie s migrantmi a ďalšie problémy "predstavujú hrozbu pre existenciu ľudstva ako takého".

"Sporadické prejavy filantropie nestačia. Aby sa mohla uskutočniť trvalá zmena, sú potrebné kultúrne aj štrukturálne zmeny," povedal pápež.

Katolícke jubilejné alebo sväté roky sa zvyčajne konajú raz za 25 rokov a považujú sa za obdobie pokoja a odpustenia. Nastávajúci jubilejný rok 2025 bude trvať do sviatku Troch kráľov 6. januára 2026.

Pápežova štvrtková výzva je súčasťou jeho každoročného posolstva k Svetovému dňu mieru, ktorý si rímskokatolícka cirkev pripomína 1. januára. Posolstvo sa tradične posiela svetovým lídrom a hlavám inštitúcií, akou je OSN. Pápež tiež vyzval všetky krajiny, aby zrušili trest smrti, ktorý on odmieta.

František počas svojho 11-ročného pontifikátu opakovane vyzýva prosperujúce krajiny, aby odpustili dlhy rozvojovým krajinám. V novom posolstve uviedol, že mnohé chudobnejšie krajiny čelia aj "ekologickému dlhu" v dôsledku očakávaných účinkov klimatickej zmeny.

Výzva na priame zrušenie dlhov, ktorú vyslovil zosnulý pápež Ján Pavol II. počas svätého roka 2000, podnietila kampaň, ktorej výsledkom bolo zrušenie dlhov vo výške 130 miliárd dolárov v rokoch 2000 až 2015.

Globálny dlh dosiahol v roku 2023 rekordnú úroveň 313 biliónov amerických dolárov, pričom rozvojové ekonomiky zaznamenali nový rekord v pomere dlhu k hrubému domácemu produktu.