Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Tisíce ľudí v Paríži demonštrovali proti návrhu klimatickej dohody

Tisíce ľudí demonštrovali proti návrhu klimatickej dohody v sobotu 12. decembra 2015 v Paríži. Foto: TASR/AP

Demonštranti vytvorili v Paríži ľudskú reťaz pod Eiffelovou vežou.

Paríž 12. decembra (TASR) - Tisíce demonštrantov dnes pod dohľadom poriadkovej polície vytvorili v Paríži ľudskú reťaz pod Eiffelovou vežou. Svojou akciou vyjadrili protest proti návrhu dohody zo završujúcej sa Konferencie OSN o klimatických zmenách (COP21) ako príliš slabý na záchranu planéty.

Parížska polícia túto akciu povolila napriek výnimočnému stavu, vyhlásenému v krajine po teroristických útokoch z 13. novembra a zákazu verejných zhromaždení na vybraných miestach francúzskej metropoly počas COP21.

Ako konštatovala agentúra AP, demonštranti návrhu dohody vyčítajú v prvom rade to, že nenúti vlády krajín sveta, aby sa vzdali fosílnych palív, ktorých používanie spôsobuje otepľovanie planéty. Okrem toho demonštranti natiahli dva kilometre dlhý červený transparent od Triumfálneho oblúka po oblúk v štvrti La Défense, čím vytvorili pomyselnú červenú čiaru, ktorú by vyjednávači na COP21 nemali prekročiť, ak chcú chrániť ohrozených ľudí a Zem.

Kompromisný návrh dohody dnes v Paríži predstavil francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius a dostali ho k dispozícii aj delegáti a ďalší účastníci konferencie, ktorý by o ňom ešte dnes mali hlasovať.

Podľa francúzskej televízie BFMTV spokojnosť s dohodou v kuloároch vyjadrilo vyše 20 krajín, medzi nimi Čína, India, Saudská Arábia. Agentúra AP informovala, že návrh pri hlasovaní podporí aj delegácia USA.

Podľa Fabiusa je "ambiciózna a vyvážená", hoci nebude "perfektná pre každého". Minister vo svojom vystúpení zhrnul jej kľúčové body: ambiciózny plán obmedziť nárast globálnej teploty na menej ako dva stupne Celzia, počnúc rokom 2020 poskytovať najmenej 100 miliárd dolárov ročne na pomoc rozvíjajúcim sa krajinám a päťročný cyklus posudzovania záväzkov jednotlivých štátov v oblasti emisií skleníkových plynov.

Vedci očakávané výsledky parížskej konferencie označujú za prelomové. Ocenili ich už dokonca aj zástupcovia medzinárodnej ochranárskej organizácie Greenpeace.