Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Parlament odmietol rozhodnutie EP o monitorovaní Orbánovej vlády

Foto: TASR/AP

Uznesenie maďarského parlamentu viní europarlament z toho, že si nectí európske hodnoty a Európsku úniu vedie na nesprávnu cestu.

Budapešť 5. júla (TASR) - Maďarskí poslanci odmietli dnes stredajšie rozhodnutie Európskeho parlamentu (EP), ktorý sa vyslovil za monitorovanie krokov maďarskej vlády obviňovanej z porušovania základných práv. Informovala o tom agentúra MTI.

Uznesenie maďarského parlamentu viní europarlament z toho, že si nectí európske hodnoty a Európsku úniu vedie na nesprávnu cestu.

Za uznesenie hlasovalo 269 poslancov vládnych strán Fidesz, Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) a opozičného Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik. Poslanci Maďarskej socialistickej strany (MSZP) sa hlasovania nezúčastnili, nezávislí poslanci z Demokratickej koalície (DK) a strany Dialóg za Maďarsko (PM) boli proti.

""Maďari už viac nechcú Európu, v ktorej obmedzujú slobodu, v ktorej väčší zneužívajú svoju moc, kde porušujú suverenitu národov a kde menšia krajina si musí ctiť väčšiu, to však naopak už neplatí. Od Európskej únie očakávame, aby dodržiavala všetky naše práva, ktoré musia byť zachované aj po vstupe do únie," "píše sa v uznesení.

Maďarský parlament sa čuduje


Maďarský parlament v prijatom dokumente vyjadril počudovanie, že EP prijal rozhodnutie, ku ktorému nemá právo a s ktorým prekračuje svoje kompetencie, svojvoľne vyslovuje požiadavky, zavádza procesy a vytvára nové inštitúty, ktorými porušuje suverenitu Maďarska zaručenú základnou zmluvou EÚ.

Podľa uznesenia za týmto "mocenským zneužitím" stoja komerčné záujmy. "Maďarský parlament považuje z hľadiska celej Európy za nebezpečné, ak sa v EÚ môžu bez prekážok presadzovať záujmy komerčných skupín," zdôrazňuje sa vo vyhlásení, ktorého návrh vypracovali poslanci vládnej strany Fidesz.

EP na plenárnom zasadaní v Štrasburgu prijal uznesenie požadujúce zavedenie monitorovacieho mechanizmu, ktorý by vykonávala Európska komisia, Európsky parlament a Rada ministrov. V prípade, že Budapešť nesplní požiadavky EÚ, začne sa uplatňovať sankčný mechanizmus podľa článku 7, uviedla tlačová agentúra APA.

Prijatiu uznesenia v EP predchádzala v utorok búrlivá diskusia o správe o stave základných práv v Maďarsku, ktorú vypracoval portugalský poslanec Rui Tavares. Osobne sa jej zúčastnil aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý ju označil za "veľmi urážlivú". Obvinil svojich kritikov, že merajú dvojakým metrom a súčasnú situáciu prirovnal k boju proti sovietskemu režimu. "Nechceme Európu, kde je obmedzovaná naša sloboda," povedal Orbán.

Tavares okrem iného kritizoval, že Orbánova vláda prijatím mnohých ústavných a legislatívnych zmien sústredila moc do svojich rúk. K tejto kritike sa pripojili sociálni demokrati, zeleni a liberáli, zatiaľ čo konzervatívni poslanci Orbána podporili a odsúdili správu ako politicky motivovanú.