Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Parlament schválil Mayovej legislatívnu agendu na budúce dva roky

Britská premiérka Theresa Mayová Foto: TASR/AP

Zákonodarcovia vo volenej Dolnej snemovni hlasovali pomerom 323 k 309 za prijatie obsahu kráľovninho prejavu; ešte predtým odmietli dva pozmeňovacie návrhy predložené opozičnou Labouristickou stranou.

Londýn 29. júna (TASR) - Menšinová konzervatívna vláda britskej premiérky Theresy Mayovej zaznamenala dnes večer zásadné víťazstvo v parlamente, keď v hlasovaní schválil jej dvojročnú legislatívnu agendu, ktorú obsahoval aj prejav kráľovnej Alžbety II.

Zákonodarcovia vo volenej Dolnej snemovni britského parlamentu hlasovali pomerom 323 k 309 za prijatie obsahu kráľovninho prejavu; ešte predtým odmietli dva pozmeňovacie návrhy predložené opozičnou Labouristickou stranou.

Tretí pozmeňovací návrh labouristov o financovaní interrupcií bol stiahnutý po tom, čo vláda súhlasila, že bude platiť za interrupcie žien zo Severného Írska v Anglicku - tento súhlas vlády umožnil konzervatívcom vyhnúť sa možnému veľmi tesnému hlasovaniu alebo až neschváleniu legislatívnej agendy.

Mayovej menšinová vláda sa musí v parlamente spoliehať na podporu severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorá má v 650-člennom parlamente desať zákonodarcov. Mayovej Konzervatívna strana totiž v predčasných parlamentných voľbách 8. júna stratila väčšinu.

Severoírske strany sa nedohodli na spoločnej vláde

Dnešné rozhovory medzi hlavnými politickými stranami Severného Írska nepriniesli kompromis ohľadom obnovenia ich spoločnej administratívy. Británia však týmto rivalom poskytla aj po vypršaní dnešného termínu viac času na rozhodnutie, či obnovia priamu vládu, informuje agentúra AP.

Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire predtým vyhlásil, že tieto ciele sú dosiahnuteľné. Prinajmenšom do pondelka sa však neočakáva žiadne rozhodnutie, pričom rokovania by mali medzitým pokračovať. Brokenshire uviedol, že zostáva ešte mnoho tém, riešenie je však možné.

Strana Sinn Féin a Demokratická unionistická strana (DUP) sa vzájomne obviňujú z patového stavu, ktorý ohrozuje budúcnosť jednotnej vlády v Severnom Írsku - tá bola kľúčovým úspechom Veľkopiatkovej dohody z roku 1998.

DUP, ktorá je prevažne protestantskou, sociálno-konzervatívnou stranou, tento týždeň podpísala dohodu o podpore konzervatívnej vlády britskej premiérky Theresy Mayovej. Lídri Sinn Féin sa sťažujú, že vďake novej úlohe strany DUP nebude britská vláda nezaujatá, ako požaduje Veľkopiatková dohoda.