Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Paulík: Slováci v Maďarsku majú šancu na parlamentné zastúpenie

Zhodnotenie súčasnosti a načrtnutie perspektívy života slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku bolo hlavnou témou konferencie "Ako ďalej, Slováci v Maďarsku?", ktorá sa konala v piatok 29. novembra 2013 v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt). Foto: TASR/Ladislav Vallach

Podľa platných právnych noriem v prípade, že sa nepodarí zvoliť poslanca danej menšiny, existuje ešte možnosť zvolenia takzvaného parlamentného hovorcu.

Mlynky 29. novembra (TASR) - Národnostné menšiny žijúce v Maďarsku budú mať na budúci rok po 25 rokoch opäť možnosť zvoliť svojich zástupcov do maďarského parlamentu.

Vo voľbách bude mať šancu na parlamentné zastúpenie aj slovenská menšina, povedal dnes na konferencii "Ako ďalej, Slováci v Maďarsku?" v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) zástupca generálneho riaditeľa národnostného odboru maďarského Ministerstva ľudských zdrojov Anton Paulík.

Podľa jeho slov na budúci rok sa v Maďarsku budú konať tri voľby - do Európskeho parlamentu, do maďarského parlamentu, ako aj miestne voľby a národnostné miestne voľby. Termíny týchto volieb zatiaľ nie sú známe.

Paulík pripomenul, že podľa platných právnych noriem v prípade, že sa nepodarí zvoliť poslanca danej menšiny, existuje ešte možnosť zvolenia takzvaného parlamentného hovorcu.

Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Igor Furdík informoval, že úrad pripravuje ešte v tomto roku novú koncepciu a následne na budúci rok pripraví aj zákon, ktorý bude odzrkadľovať nový pohľad na krajanskú problematiku.

Odhaduje sa, že vo svete žije 2,7 milióna Slovákov, pričom po roku 1989 odišlo do zahraničia 270.000-300.000 Slovákov, dodal Furdík.

Účastníci konferencie - zástupcovia občianskej sféry a samosprávnych orgánov Slovákov žijúcich v Maďarsku - hodnotili súčasnosť a načrtli perspektívy života slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku.

Rečníci na podujatí sa venovali najmä postaveniu Slovákov v Maďarsku v kontexte nových pohľadov na starostlivosť Slovenskej republiky o Slovákov žijúcich v zahraničí, prípravám na volebný rok 2014, zmenám vo financovaní a aktuálnym otázkam národnostného školstva.

Témou konferencie bolo aj zhodnotenie možností uplatnenia mladej slovenskej inteligencie v Maďarsku.

.
D. Kunovac: Slovenská mládež v Maďarsku je v ťažkej situácii

Slovenská mládež v Maďarsku je vo veľmi ťažkej situácii, vyhlásil dnes aktivista Organizácie slovenskej mládeže v Maďarsku Dušan Kunovac na konferencii "Ako ďalej, Slováci v Maďarsku?", ktorá sa konala v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt).

"Slováci v Maďarsku sú totiž v pokročilom veku, čo znamená, že moja generácia - tá vo veku medzi 20 a 30 rokov - väčšinou už má veľmi slabú, alebo žiadnu slovenskú identitu," konštatoval Kunovac v rozhovore pre TASR.

Podľa jeho slov uvedená kategória mladých ľudí už neovláda slovenský jazyk, lebo ich ho nenaučili starí rodičia ani rodičia.

"Preto aj na tých úrovniach verejného života funkcie, ktoré teraz vykonávajú starší predstavitelia našej národnosti, sú v ohrození z hľadiska dorastu, keďže je jedna generácia, ktorá úplne vypadla medzi päťdesiatnikmi a medzi tridsiatnikmi. Bude veľmi ťažké postarať sa o dorast, aby funkcie niekto prevzal," zdôraznil.



Prvotným cieľom organizácie mladých Slovákov je podľa Kunovca znova aktivizovať mladých, nejakým spôsobom vzbudiť ich záujem o programy a akcie organizácie a časom z nich vytvoriť aktivistov, ktorí ďalej odovzdávajú tradície a budú sa aktívne podieľať na slovenskom národnostnom živote.

Pripomenul, že v roku 2009 sa uskutočnila revitalizácia organizácie, pretože predtým bola aktivita jej členov roky veľmi slabá. "Odvtedy počet aktivistov vzrastá, naše programy sú čoraz viac navštevované a teda už aj verejnosť o nás vie a ráta s nami," zdôraznil Kunovac.

Z aktivít vyzdvihol tradičný každoročný futbalový turnaj Dolnozemský pohár s účasťou 120-150 mladých ľudí, ktorí vytvoria osem až desať tímov. Stálymi účastníkmi turnaja sú Slováci z Békešskej Čaby, Slovenského Komlóša, Budapešti, Mlynkov, Černe, Bakoňa a v posledných rokoch spolupracujú aj s nemeckou mládežou v Maďarsku.

"Samozrejme kladieme veľký dôraz aj na vytváranie identity pomocou rôznych tvorivých dielní, táborov, stretnutí, kde hlavným cieľom je, aby sa mládežníci spoznali a na druhej strane, aby sme niečo aj vytvorili. Spoločne riešime otázky, kto prevezme funkcie v kultúrnych inštitúciách," uzavrel Dušan Kunovac.