Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. február 2025Meniny má Blažej
< sekcia Zahraničie

Pavel: To, čo sa stalo v Osvienčime, sa nestalo zo dňa na deň

Na snímke český prezident Petr Pavel. Foto: TASR - Daniel Stehlík

Český prezident sa obáva, že ignorovanie určitých procesov môže viesť k odcudzeniu celých častí spoločností, čo môže viesť aj ku genocíde.

Osvienčim 27. januára (TASR) - To, čo sa stalo v koncentračnom tábore Auschwitz, sa nestalo zo dňa na deň, ale rozvíjalo sa to. Povedal to český prezident Petr Pavel v rozhovore pre Poľskú televíziu, informuje spravodajca TASR.

"Vždy, keď ignorujeme náznaky zmien, umožňujeme, aby sa niečo také stalo opäť," vyhlásil Pavel. Podľa jeho slov musíme pozorne sledovať, čo sa dnes deje. Myslí si, že v súčasnosti sa potláča sloboda slova, ale zároveň sa stretávame s nenávistnými prejavmi a ochrana slobody prejavu sa nesprávne používa na ochranu takýchto aktov.

Český prezident sa obáva, že ignorovanie určitých procesov môže viesť k odcudzeniu celých častí spoločností, čo môže viesť aj ku genocíde. V tomto kontexte pripomenul genocídu v Srebrenici z roku 1995, kde podľa neho nenávisť narástla a premenila sa na čosi nepredstaviteľné.

Na otázku, čo by poradil štátom a organizáciám, Pavel odpovedal, že v prvom rade treba nazývať veci pravým menom. "Keď niekto podnecuje nenávisť, keď to niekto využíva, aby rozdeľoval spoločnosť, musíme jednoznačne od začiatku hovoriť, kto, čo je zdrojom problému," povedal. Ďalej by podľa neho mali štáty rozlišovať obete a agresorov bez obmedzenia sa na rôzne politické záujmy, pri čom spomenul Ukrajinu. "Keď sa nepostavíme nenávisti, môže sa to rozrásť do niečoho väčšieho," povedal prezident. "V NATO sa snažíme analyzovať dostupné spravodajské informácie tak, aby sa situácia nevymkla spod kontroly ako v druhej svetovej vojne," uzavrel.

Český prezident je v Poľsku pri príležitosti osláv 80. výročia oslobodenia nacistického tábora Auschwitz-Birkenau. Na spomienkových podujatiach sa zúčastnili delegácie z desiatok krajín vrátane Slovenska.

Vyhladzovací koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau založili nacisti v roku 1940 a bolo v ňom počas druhej svetovej vojny zavraždených viac než milión ľudí. Tábor oslobodili 27. januára 1945 vojaci 60. armády 1. ukrajinského frontu Červenej armády.

(spravodajca TASR Slavomír Gregorík)

ZACHRÁNILI SAMOVRAHA: V Nových Zámkoch polícia stiahla muža z koľajníc

Muž uviedol, že chcel ukončiť svoj život a bol rozrušený.

- Na proteste proti spolupráci s Alternatívou pre Nemecko (AfD) sa v nedeľu v Berlíne podľa odhadov polície zúčastnilo najmenej 160.000 ľudí.

- Lekári z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) v spolupráci s hrudnými chirurgmi zrealizovali operáciu s využitím najmodernejšieho karbónového systému ako náhrady tela stavca chrbtice.

- Slovensko by mohlo vyslať vojakov k aliančnej aktivite s názvom Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu (NSATU).

- Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred čínskym jazykovým modelom umelej inteligencie DeepSeek.

- Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) začal s obstarávaním vybavenia na pomoc v prípade povodní.

- Najmenej štyria Palestínčania v nedeľu utrpeli zranenia pri izraelskom útoku na vozidlo v centrálnej časti Pásma Gazy.

- Vedenie nemeckej luxusnej automobilky Audi hrozí výrazným okresaním príjmov zamestnancov.

- Americký prezident Donald Trump odvolal cez víkend šéfa Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov (Consumer Financial Protection Bureau, CFPB) Rohita Chopru.

- Európska komisia v nedeľu vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá na tovar z Kanady, Mexika a Číny.

- Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Európskej únie (EÚ) by malo v tomto roku stúpnuť na úroveň okolo 1,5 %.

- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyhlásil, že ignorovanie úlohy Sovietskeho zväzu (ZSSR) pri oslobodzovaní nacistických vyhladzovacích táborov je hanebné.

- Pamätník víťazstva na Dargove bol pomaľovaný vulgárnymi nápismi v angličtine aj nacistickou svastikou.

- Tisíce ľudí v sobotu napriek intenzívnemu dažďu demonštrovali v španielskej Valencii proti nedostatočnej reakcii regionálnej vlády na ničivé záplavy, pri ktorých minulý rok v októbri prišlo o život viac 232 ľudí.

- Mexiko bude reagovať vlastnými opatreniami na clá, ktoré v sobotu zaviedol americký prezident Donald Trump na tovar dovezený z Mexika, Kanady a Číny.

- Tisíce ľudí sa v sobotu opäť vydali do ulíc nemeckých miest na protest proti spolupráci strán Kresťanskodemokratická únia (CDU) a Alternatíva pre Nemecko (AfD) pri hlasovaní o návrhu na zmenu migračnej politiky.

- Tisíce demonštrantov v sobotu zablokovali cesty a obsadili tri mosty v srbskom meste Nový Sad s cieľom vyvinúť tlak na vládu tri mesiace od zrútenia prístavby na železničnej stanici, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí.

- Futbalisti Paríža Saint-Germain zvíťazili v zápase 20. kola francúzskej Ligue 1 na pôde Stade Brest 5:2.

- Švajčiarsky krasokorčuliar Lukas Britschgi si prvýkrát v kariére vybojoval titul majstra Európy. Na šampionáte v estónskom Tallinne ovládol kategóriu mužov s 267,09 bodu.

- Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko zasiahlo budovu školy v meste Sudža v ruskej Kurskej oblasti, ktoré majú pod kontrolou ukrajinské sily. V dôsledku útoku pod troskami podľa armády uviazli desiatky civilistov, ktorí sa tam ukrývali.

- Slovenské florbalistky prehrali vo finále kvalifikačného turnaja o postup na MS 2025 so Švajčiarkami 4:6 a na podujatí v talianskom Lignano Sabbiadoro obsadili konečné druhé miesto.