Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Petříček: EÚ pri krajinách Východného partnerstva zdôrazňuje reformy

Tomáš Petříček, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Východné partnerstvo - iniciatíva, ktorú predstavila Česká republika počas svojho predsedníctva v Rade EÚ v prvom polroku 2009 - oslavuje tohto roku desiate výročie svojej existencie.

Brusel 13. mája (TASR) - Európska únia kladie veľký dôraz na reformy v krajinách Východného partnerstva. Uviedol v pondelok minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček v Bruseli v rámci prvej časti zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktorá patrila spoločným rokovaniam s rezortnými kolegami zo šestice postsovietskych krajín.

Východné partnerstvo - iniciatíva, ktorú predstavila Česká republika počas svojho predsedníctva v Rade EÚ v prvom polroku 2009 - oslavuje tohto roku desiate výročie svojej existencie. Ide o iniciatívu, ktorá približuje Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu k hodnotám EÚ.

Petříček pred novinármi uviedol, že EÚ spolu so svojimi hosťami zrekapitulovala úspechy Východného partnerstva. Spresnil, že pri prehlbovaní ekonomickej spolupráce medzi krajinami EÚ a šiestimi štátmi z východnej Európy a Kaukazom ide najmä o lepšie prepojenie, o zlepšenie infraštruktúry.

Ministri sa tiež zhodli na tom, že táto iniciatíva je aj o lepšom prepájaní ľudí, čo doteraz pri svojom štúdiu využili desaťtisíce mladých ľudí zo šestice uvedených krajín prostredníctvom výmenného programu EÚ Erasmus+. A k vzájomnému prepájaniu patrí aj spolupráca v oblasti občianskych organizácií a nezávislých médií.

"Veľký dôraz je kladený na pokračovanie reforiem, pretože sa očakáva, že naši partneri budú pokračovať v reforme justície a v boji s korupciou. To sú témy, ktoré sa znovu a znovu ocitajú na pracovnom stole," vysvetlil Petříček.

Na otázku, či program Východného partnerstva možno vnímať ako prípravu jeho členov na vstup do EÚ, šéf českej diplomacie pripomenul, že z pohľadu EÚ je to hlavne cesta približovania sa týchto krajín k EÚ, aby postupne reformovali svoje inštitúcie a až sa dostatočne "priblížia", bude možné hovoriť o nejakej perspektíve ich členstva v EÚ.

Zatiaľ však podľa jeho slov platí, že proces rozširovania Únie sa týka krajín západného Balkánu. Dodal, že už v júni sa ministri zahraničných vecí EÚ stretnú, aby rokovali najmä o Albánsku a Severnom Macedónsku, ktoré čakajú na otvorenie prístupového procesu do EÚ.

Spravodajca TASR Jaromír Novak