Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia Zahraničie

Pierre Boulez sa narodil pred 100 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Najväčšiu stopu vo svete kultúry a umenia zanechal ako špičkový dirigent, ale bol aj uznávaný skladateľ a univerzálny tvorca.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 26. marca (TASR) - Patril k najvplyvnejším hudobným umelcom 20. storočia. Francúz Pierre Boulez bol predstaviteľ hudobnej avantgardy a súčasnej klasickej hudby. Od narodenia laureáta ceny Grammy za celoživotné dielo, ktorý dirigoval i diela Leoša Janáčka a taktiež aj Franka Zappu, uplynie v stredu 26. marca 100 rokov.

Najväčšiu stopu vo svete kultúry a umenia zanechal ako špičkový dirigent, ale bol aj uznávaný skladateľ a univerzálny tvorca. So svojimi tvorivými tímami rozkladal tradičné poňatia hudobného diela. Jeho interpretácia diela Richarda Wagnera "Prsteň Nibelungov" v roku 1976 na festivale v Bayreuthe vyvolala medzinárodnú senzáciu. Boulez svojím nekonvenčným prístupom pomáhal propagovať diela klasikov, ale aj súčasníkov z radov moderných tvorcov, jeho priazeň si užil aj známy avantgardný skladateľ Edgar Varése.

Pierre Louis Joseph Boulez sa narodil 26. marca 1925 v meste Montbrison v strednej časti Francúzska. Študoval matematiku a technické vedy. Krátko po druhej svetovej vojne absolvoval parížske konzervatórium u Oliviera Messiaena. Krátko nato sa zaradil k nastupujúcej generácii skladateľov fascinovaných novými možnosťami techniky i teoretického myslenia, čo sa začalo výrazne prejavovať aj v skladbách.

Takzvaná seriálová a dodekafonická hudba, ktorá vyšla z kompozičného štýlu Arnolda Schönberga a Antona Weberna a významnú fázu tvorby jej venoval aj Igor Stravinskij, bola najsilnejším prúdom novej produkcie. V 50. rokoch 20. storočia výrazne ovplyvnila západoeurópsku kultúru a Boulez bol jej nadšený propagátor.

S touto érou sa spájajú i Boulezove najslávnejšie skladby – povestné Štruktúry I a II (1952, 1961) – a najmä skladateľovo majstrovské dielo, invenčne bohaté a zmyslovo sugestívne Kladivo bez pána (1954). Z ďalších významných Boulezových kompozícií vynikli päťdielny cyklus Portrét Mallarméa (1958-1962) a Notation (1978).

Od polovice 50. rokov učil Boulez v nemeckom Darmstadte, ktorý bol v tom čase strediskom podobne zmýšľajúcich skladateľov. V ďalšom desaťročí prednášal okrem iného vo švajčiarskom Bazileji alebo na Harvardovej univerzite v USA a stále častejšie sa venoval práci s taktovkou. V roku 1954 založil sériu avantgardných koncertov s názvom Domaine Musicale.

V roku 1969 vyhlásil, že "z dirigovania veľkých orchestrov nie je veľmi šťastný, ale cíti potrebu odovzdávať nové aspekty hudby všade vo svete". To naplno využil, keď stál na čele Symfonického orchestra BBC (1971-1974) a Newyorskej filharmónie (1971-1978).

Na štúdiových nahrávkach Boulez definoval zvuk hudby neskorého 19. storočia a 20. storočia. Jeho interpretácia diel Wagnera, Gustava Mahlera, Igora Stravinského, ale aj Antona Brucknera či Antona Weberna, sú meradlom a vzorom. V 80. rokoch spolupracoval s americkým hudobníkom Frankom Zappom. Produktom ich spolupráce je album Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger (1984).

V zrelom veku pre seba objavil i dielo českého skladateľa Leoša Janáčka. Za celoživotné dielo i za skvelú interpretáciu a propagáciu Janáčkových skladieb dostal v roku 2009 čestný doktorát z brnianskej JAMU. O rok skôr si na českom veľvyslanectve v Paríži prevzal pamätnú medailu, ktorú mu za vynikajúcu interpretáciu skladateľových operných a orchestrálnych diel udelila Nadácia Leoša Janáčka. Poctou Janáčkovi, ktorého Boulez označoval za svojho najobľúbenejšieho českého skladateľa, bolo aj to, že spolu so Symfonickým orchestrom BBC v roku 2008 uviedol na londýnskych Proms časť velikánovej tvorby.

Z Boulezovej iniciatívy vznikol v polovici 70. rokov v Paríži Inštitút pre akustický a hudobný výskum (IRCAM), ktorý po návrate do rodnej krajiny od roku 1978 viedol. S týmto svetoznámym laboratóriom súčasnej hudby je spojený aj špecializovaný súbor Ensemble Intercontemporain.

Orchester so svojim šéfom za dirigentským pultom vystúpil v Prahe hneď v roku 1990 na prvom porevolučnom festivale Pražská jar. Na Pražskú jar sa Boulez so svojím súborom vrátil až o 20 rokov neskôr, keď v českej premiére uviedol skladbu Sur Incises. Pierre Boulez napísal i mnoho kníh a esejí.

Bol držiteľom množstva štátnych vyznamenaní a hudobných cien - okrem iného 27 cien Grammy vrátane ocenenia za celoživotné dielo (2015). Spomenúť možno vyznamenanie Čestný komandér Radu britského impéria (CBE) či Rytiersky kríž Radu za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko.

Výpočet ďalších cien je pestrý - Grand Prix de la Musique (1982), Charles Heidsieck Award for Outstanding Contribution to Franco-British Music (1989), Polar Music Prize (1996), Royal Philharmonic Society Gold Medal (1999), Wolf Prize (2000), Kyoto Prize (2009), Golden Lion for Lifetime Achievement (2012), Robert Schumann Prize for Poetry and Music (2012) alebo Prix Bach de la Ville libre et hanséatique de Hambourg (2015).

Podľa odborníkov bol Boulez jednou z najvýraznejších postáv modernej hudby 20. storočia, ktorého vplyv je porovnateľný s Einsteinovým prínosom do fyziky a Kandinského vo výtvarnom umení. Pierre Boulez zomrel doma 6. januára 2016 v nemeckom meste Baden-Baden, kde žil so svojou rodinou.

HAZLINGER: Röntgenu a mamografie sa netreba obávať, žiarenie je nízke

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so zástupcom prednostky Rádiodiagnostickej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice – Nemocnice sv. Michala Martinom Hazlingerom.

- V súvislosti so šírením slintačky a krívačky vstúpili do platnosti nové opatrenia na slovenských hraniciach. V spolupráci s veterinármi pokračuje polícia v zabezpečení ich dodržiavania.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka 1. apríla v rokovaní na 33. schôdzi. Ešte pred riadnou schôdzou ich v utorok od 8.00 h čaká pokus o mimoriadne rokovanie k návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka.

- Ukrajina v sobotu obvinila Rusko zo spáchania vojnového zločinu a z porušenia medzinárodného humanitárneho práva po masívnom útoku na mesto Charkov, ktorý zahŕňal údery na vojenskú nemocnicu.

- Rusko v sobotu oznámilo, že dobylo tri obce na severovýchode, východe a juhu Ukrajiny. Vo svojom postupe tak podľa agentúry AFP pokračuje aj v čase, keď sa americký prezident Donald Trump pokúša dosiahnuť prímerie.

- Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia.

- Bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom premiéra SR Roberta Fica pre „otázky národnej bezpečnosti“.

- Na podanie daňového priznania k dani z príjmu a zaplatenie dane zostávajú posledné tri dni, keďže termín uplynie v pondelok (31. 3.). Do piatka (28. 3.) si túto povinnosť splnila približne polovica daňovníkov.

- Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat.

- V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

- Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage navrhol možnú britskú verziu amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) v prípade volebného úspechu jeho strany.

- Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý zakázal vyvesovanie LGBTQ+ vlajok na školách a vládnych budovách po tom, čo jeho republikánsky guvernér umožnil, aby sa zákaz ich nepovoleného vyvesovania stal zákonom bez jeho podpisu.

- Hokejisti Montrealu v zostave s Jurajom Slafkovským podľahli v NHL domácej Caroline 1:4 a po piatej prehre za sebou už nefigurujú na pozícii, znamenajúcej účasť v play off.

- Miliardár Elon Musk v piatok sľúbil darovať po jednom milióne dolárov dvom náhodným voličom v americkom štáte Wisconsin, ktorí podpíšu jeho petíciu proti „aktivistickým sudcom“.

- Hokejisti Zvolena postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli nad Spišskou Novou Vsou 3:0 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy. O svojom víťazstve rozhodli až v tretej tretine, keď víťazný gól zaznamenal Andrej Kudrna.

- Hokejisti Košíc postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V piatkovom šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli na ľade Trenčína 7:2 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

- Pre požiadavky členov krízového štábu na zabránenie šírenia slintačky a krívačky (SLAK) bude pravdepodobne zvolané mimoriadne zasadnutie vlády.

- Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval všetky strany v Južnom Sudáne na zloženie zbraní po tom, čo v krajine vzrástli obavy z opätovného rozhorenia občianskej vojny.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že Izrael bude pri akejkoľvek hrozbe pre svoju krajinu pokračovať v útokoch po celom Libanone.

- Na Slovensku nie je potvrdená žiadna ďalšia farma, kde by sa vyskytlo ochorenie slintačky a krívačky. Vláda spravila opatrenia voči tejto nákaze včas a rýchlo.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou k opozičnej novele zákona o vysokých školách z dielne PS.