Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Po účastníkovi protestu v Moskve vyhlásili medzinárodné pátranie

Príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) eskortujú ukrajinského námorníka (uprostred vľavo) na súd v Simferopoli na Kryme 27. novembra 2018. Súd v Simferopole na Kryme rozhodol v utorok o väzobnom stíhaní prvých troch zo skupiny ukrajinských námorníkov, zajatých počas nedeľného incidentu v Kerčskom prielive do 26. januára 2019. Foto: TASR/AP

Protesty konané počas leta v Moskve súviseli komunálnymi voľbami, v ktorých úrady odmietli ako kandidátov zaregistrovať väčšinu uchádzačov z radov opozičných a nezávislých politikov.

Moskva 3. decembra (TASR) - Súd v Moskve nariadil vziať do väzby ďalšieho účastníka zhromaždení za čestné voľby do mestského zastupiteľstva v Moskve, ktoré sa v ruskej metropole konali počas leta tohto roku. Rozhodnutie bolo oznámené v neprítomnosti obvineného Sergeja Medenkova, po ktorom bolo následne vyhlásené medzinárodné pátranie.

Ako informoval spravodajský server Novaja gazeta, Medenkov sa zúčastnil na úradmi nepovolenej demonštrácii, ktorá sa v Moskve konala 27. júla. O dva dni neskôr bol zadržaný a za porušenie zákona o zhromažďovaní, skandovanie hesiel a ignorovanie pokynov polície mu bola udelená pokuta 10.000 rubľov.

Medenkov svoju vinu nepriznal. Tvrdil, že v danom čase ani nebol na tých miestach, ktoré sa uvádzali v jeho policajnom spise. Dodal, že pre svoje tvrdenia má dôkazy v podobe dát z mobilného telefónu - malo ísť o SMS správy o uskutočnení platieb na daných miestach.

Protesty konané počas leta v Moskve súviseli komunálnymi voľbami, v ktorých úrady odmietli ako kandidátov zaregistrovať väčšinu uchádzačov z radov opozičných a nezávislých politikov.

Opozícia v reakcii na toto ich vylúčenie zorganizovala v Moskve v júli a auguste niekoľko masových protestov a žiadala slobodné voľby. Išlo o najväčšie demonštrácie od protestov proti návratu prezidenta Vladimira Putina do Kremľa v roku 2011.

Protesty z roku 2011 tiež viedli k zadržaniu desiatok opozičných aktivistov a ich prípady sú v Rusku známe pod označením kauza Blatného námestia. Aj v tomto prípade dochádzalo k zatýkaniu podozrivých osôb i niekoľko mesiacov po danom zhromaždení.