Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 27. jún 2024Meniny má Ladislav a Ladislava
< sekcia Zahraničie

Po zemetrasení uviazli na hore Gunung Kinabalu desiatky turistov

Podľa agentúry Reuters uviazlo po zemetrasení na Gunung Kinabalu najmenej 145 domácich a zahraničných turistov. Foto: TASR/AP

Otrasy boli tak silné, že spôsobili odlomenie jedného z dvoch "oslých uší", skalného útvaru, tvoriaceho výraznú časť profilu hory.

Kuala Lumpur 5. júna (TASR) - Niekoľko turistov utrpelo zranenia a desiatky ďalších uviazli na najvyššej malajzijskej hore Gunung Kinabalu (4095 metrov nad morom) ležiacej a ostrove Borneo po tom, čo oblasť dnes ráno zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,0. Informoval o tom denník New Straits Times.

Podľa americkej geologickej služby USGS k otrasom došlo o 07.15 h miestneho času (01.15 h SELČ) v hĺbke desať kilometrov. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo asi 54 kilometrov východne od Kota Kinabalu, hlavného mesta štátu Sabah.

Podľa miestnych úradov v oblasti sú po desaťsekundových otrasoch poškodené cesty a budovy. Na hore Gunung Kinabalu padajúce kamene zranili najmenej štyroch horolezcov, ktorí utrpeli zlomeniny a poranenia hlavy.

Otrasy boli tak silné, že spôsobili odlomenie jedného z dvoch "oslých uší", skalného útvaru, tvoriaceho výraznú časť profilu hory.

Podľa agentúry Reuters uviazlo po zemetrasení na Gunung Kinabalu najmenej 145 domácich a zahraničných turistov.

Výstup na tento vrchol po hlavnej trase nie je pre osobu s dobrou kondíciou náročný a nevyžaduje si ani horolezecký výstroj. Ostatné trasy na vrcholy v masíve si však vyžadujú horolezecké schopnosti.

Až do odvolania úrady zakázali v masíve všetky horolezecké aktivity.

Silné zemetrasenia nie sú v Malajzii bežné, hoci leží na okraji tzv. tzv. Ohnivého kruhu, ktorý obkolesuje základňu Tichého oceánu a vyskytuje sa tam 90 percent všetkých zemetrasení na zemeguli.