Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Pobúrenie nad popravou iránskeho novinára vyjadrili OSN aj USA

Na archívnej snímke z 2. júna 2020 novinár a predstaviteľ exilovej opozície Rúholláh Zam reční počas súdneho pojednávania v Teheráne. Foto: TASR/AP

Novinár bol okrem iného odsúdený za svoju úlohu počas protestov proti ekonomickej politike iránskej vlády, ktoré sa konali v zime na prelome rokov 2017 a 2018.

Ženeva 14. decembra (TASR) - Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová je "pobúrená" popravou novinára Rúholláha Zama, ktorú v sobotu vykonali iránske úrady. Za "barbarskú" označil popravu aj šéf americkej diplomacie Mike Pompeo, informovala v pondelok agentúra AFP.

Bacheletová vyzvala Teherán, aby zastavil "čoraz znepokojujúcejšie a častejšie" uplatňovanie trestu smrti. "Som zhrozená z popravy Rúholláha Zama z 12. decembra. Jeho rozsudok smrti a poprava obesením sú vzorom priznania vynúteného mučením," uviedla vo vyhlásení.

Vysoká komisárka OSN ďalej zdôraznila, že Zam bol jedným z mnohých iránskych aktivistov, ktorých odsúdili na dlhoročné väzenie alebo trest smrti za uplatňovanie základných ľudských práv po súdnych procesoch, ktoré neboli v súlade s medzinárodnými normami.

"Spojené štáty dôrazne odsudzujú nespravodlivú, barbarskú popravu Rúholláha Zama, iránskeho žurnalistu uneseného v zahraničí iránskym režimom," napísal podľa AFP na Twitteri Mike Pompeo.



Predstaviteľa iránskej exilovej opozície Zama (47) popravili v sobotu obesením po tom, čo iránsky najvyšší súd potvrdil júnový verdikt trestu smrti. Zam žil pod prísnou ochranou vo Francúzsku, kde dostal politický azyl. Vlani v októbri iránske revolučné gardy oznámili, že ho údajne vylákali do Iraku a tam zatkli.

Novinár bol okrem iného odsúdený za svoju úlohu počas protestov proti ekonomickej politike iránskej vlády, ktoré sa konali v zime na prelome rokov 2017 a 2018. Iránsky súd ho v júni 2020 usvedčil aj z trestných činov súvisiacich so špionážou a snahou o zvrhnutie vlády. Podľa Iránu bol Zam riadený francúzskymi tajnými službami, spolupracoval s "nepriateľskou americkou vládou", konal proti bezpečnosti Iránu a urážal "posvätnosť islamu".

Okremi Bacheletovej odsúdili vykonanie trestu smrti nad iránskym novinárom Európska únia i Reportéri bez hraníc (RSF). Irán v súvislosti s reakciou krajín EÚ na popravu Zama predvoláva ich vyslancov. V pondelok na sociálnej sieti Twitter odsúdil Zamovu popravu aj minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.