Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Počet obetí nášľapných mín medziročne stúpa

Ilustračné foto Foto: TASR

Viac ako 80 percent obetí sú civilisti a zhruba 40 percent z nich deti.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
New York /Bratislava 4. apríla (TASR) – Takmer každú hodinu vo svete zomrie alebo sa zraní jedna osoba na následky výbuchu nášľapnej míny. Viac ako 80 percent obetí sú civilisti a zhruba 40 percent z nich deti. Napriek tomu sa z roka na rok rozširuje používanie improvizovaných výbušných zariadení, ktorých cieľmi sú práve civilisti, humanitárni pracovníci či mierové misie. Aj tieto smutné fakty pripomína 4. apríl – Medzinárodný deň boja proti nášľapným mínam, ktorého tohtoročné motto znie "Bezpečná budúcnosť sa začína tu".

História Medzinárodného dňa siaha do októbra 1997, keď 164 krajín ratifikovalo dohovor o zákaze používania, skladovania, výroby a predaja mín. Na základe toho vznikla v rámci Organizácie Spojených národov (OSN) Služba na boj proti mínam (UNMAS). Aktuálne zdôrazňuje potrebu financovania mikroprojektov a projektov s rýchlym dosahom na riešenie akútnych potrieb telesne postihnutých osôb v zónach ozbrojeného konfliktu. Iniciatíva posilňuje, podľa OSN, globálny záväzok v oblasti civilnej ochrany a zvyšovania technologických a inovačných kapacít v rozvojových krajinách.

Valné zhromaždenie OSN v roku 1998 privítalo rezolúciu UNMAS 53/26, ktorá ustanovila UNMAS za ústredný bod pre odmínovanie v rámci systému OSN a jej pokračujúcu spoluprácu a koordináciu všetkých činností spojených s mínami. Následne 8. decembra 2005 Valné zhromaždenie OSN stanovilo, že Medzinárodný deň boja proti nášľapným mínam bude pripadať na 4. aprílový deň.

OSN sa prostredníctvom UNMASu zasadzuje za zovšeobecnenie existujúcich právnych rámcov. Nabáda členské štáty, aby rozšírili a vytvorili nové medzinárodné nástroje na ochranu civilistov pred nášľapnými mínami a výbušnými zariadeniami ako pozostatkami vojny. Túto prácu vykonáva v spolupráci so zainteresovanými štátmi, občianskymi združeniami a medzinárodnými organizáciami.

Podľa združenia mimovládnych organizácií Landmine and cluster munition Monitor počet obetí nášľapných mín medziročne stúpa. Každoročne v novembri zverejňuje výročnú správu - tzv. Landmine Monitor, v ktorom poskytuje globálny prehľad o vývoji v politike zákazu mín, používaní, výrobe, obchode a skladovaní, ako aj o kontaminácii, odstraňovaní, obetiach, pomoci obetiam a podpore pri odstraňovaní mín.

Landmine Monitor 2024 uvádza, že v roku 2023 si nášľapné míny vyžiadali vo svete najmenej 5757 obetí, čo predstavuje nárast o takmer 22 percent v porovnaní s rokom 2022 (4709 obetí). Podľa združenia až 84 percent obetí boli civilisti, z toho 37 percent deti.

"Toto vysoké číslo, stúpajúce už deviaty rok po sebe, je spôsobené najmä nárastom ozbrojených konfliktov a rastúcim používaním improvizovaných nášľapných mín. Obete nášľapných mín a zvyškov výbušnín boli v roku 2023 zaznamenané celkovo v 55 štátoch a iných oblastiach. Desať krajín s najväčším počtom obetí v roku 2023 bolo Mjanmarsko (1 003), Sýria (933), Afganistan (651), Ukrajina (580), Jemen (499), Nigéria (343), Etiópia, Burkina (106) a Irak (102)," uvádza sa ďalej v správe.

Nášľapné míny sú výbušné zariadenia, ktoré zabíjajú a zraňujú ľudí počas konfliktov, ale aj dlho po nich. Sú umiestnené nad, pod alebo na zemi a explodujú v prítomnosti, blízkosti alebo v kontakte s osobou. Protipechotné míny sa zvyčajne umiestňujú ručne, alebo rozptylom z lietadiel, raketami, delostrelectvom alebo zo špecializovaných vozidiel. Neodstránené nášľapné míny ničia živobytie, znemožňujú poľnohospodársku činnosť a narúšajú prístup k základným službám.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.

- Irán musí v rámci prípadnej novej jadrovej dohody úplne zastaviť obohacovanie uránu, uviedol v utorok osobitný vyslanec amerického prezidenta pre Blízky východ Steve Witkoff.

- Výberom poroty sa v utorok v New Yorku začal nový proces so 73-ročným bývalým hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom. Týka sa obvinení viacerých žien zo sexuálnych trestných činov, ktoré iniciovali vznik hnutia Me Too.

- Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. V odvetnom semifinálovom zápase triumfovali na domácom ihrisku nad Slovanom Bratislava 4:2 po rozstrele z 11 m, zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:1.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok večer aj naďalej diskutujú o novele zákona o neziskových organizáciách. Rokovať o návrhu začali o 14.00 h a rozprava pokračuje aj po 20.00 h.

- Hokejisti HK Nitra zabojujú o majstrovský titul v Tipos extralige aj v ročníku 2024/25. Corgoni rozhodli o svojom postupe do finále play off v utorňajšom rozhodujúcom siedmom stretnutí série, v ktorom zvíťazili nad Žilinou 7:4 a v sérii triumfovali 4:3 na zápasy.