Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Zahraničie

Počet samovrážd v Japonsku je rekordne nízky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Konečné údaje budú zverejnené v marci.

Tokio 17. januára (TASR) - Počet samovrážd v Japonsku klesol v roku 2019 na rekordne nízku úroveň, oznámila v piatok vláda. Krajina je známa tým, že zápasí s jedným z najvyšších výskytov samovrážd na svete, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Predbežné údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva ukázali, že samovraždu v roku 2019 spáchalo 19.959 ľudí, čo je pokles o 4,2 percenta v tejto krajine so 127 miliónmi obyvateľov. Muži tvoria 70 percent z tohto údaju.

Konečné údaje budú zverejnené v marci. Budú pravdepodobne mierne vyššie, keď polícia definitívne zistí, či úmrtia zaznamenané v posledných mesiacoch roka boli samovraždou.

Japonskí predstavitelia však vyhlásili, že podľa očakávania bude údaj rekordne nízky v porovnaní s ostatnými údajmi, ktoré v krajine začali zhromažďovať v roku 1978.

Počty klesajú "vďaka zvýšenej snahe zabrániť samovraždám, keďže tento jav bol uznaný za celospoločenský problém", a nie za problém jednotlivcov, povedal pre agentúru AFP šéf neziskovej organizácie pre prevenciu samovrážd LIFELINK Jasujuki Šimizu.

Úsilie vlády, napríklad prijatie zákona o prevencii samovrážd a spustenie kampaní proti samovraždám, sa vyplatilo, dodal Šimizu.

"Počet klesol, ale ľudí, ktorí zomreli, to nevráti... Nie je normálne, že každý rok stále zomiera okolo 20.000 ľudí," upozornil Šimizu.

Počet samovrážd v Japonsku bol na vrchole v roku 2003, keď vlastnou rukou zomrelo 34.427 ľudí, a počet sa držal nad 30.000 aj v rokoch 2004-2011, potom začal plynulo klesať.

Najnovšie údaje vlády neobsahovali dôvody samovrážd, ale vlani ministerstvo citovalo mnoho faktorov, napríklad finančné záležitosti, prepracovanosť, rodinné ťažkosti a depresiu.

Minister zdravotníctva Kacunobu Kató povedal v piatok novinárom, že Japonsko sa "musí postaviť tvárou faktu, že 20.000 ľudí si siahlo na to najvzácnejšie, na život".

Minister doplnil: "Chceme pokračovať vo svojom úsilí, napríklad využívať sociálne médiá, a vytvárať spoločnosť, v ktorej nikto nebude donútený k samovražde."