Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Podpora malých a stredných podnikov

Foto: Európska komisia

Podpora malých a stredných podnikov pri využívaní financovania projektov na tovary a technológie s dvojakým použitím zo zdrojov EÚ.

Brusel 10. októbra (OTS) - Technologické zariadenia, ktoré dnes ľudia bežne používajú, ako napríklad GPS alebo Internet, majú svoj pôvod vo vojenskom výskume. Avšak v dnešnej dobe sa tento trend obrátil a obranný priemysel sa čoraz viac spolieha aj na civilné technológie a civilný trh. Malé a stredné podniky pôsobiace v oblasti obrany už teraz dosahujú 39 % až 62 % svojich celkových tržieb na civilnom trhu. Keďže hranice medzi vojenskými a civilnými trhmi sa postupne stierajú, európskym spoločnostiam, najmä malým a stredným podnikom sa otvárajú nové podnikateľské príležitosti v oblasti tovarov a technológií s “dvojakým použitím”. Napriek tomu však pre nich môže byť ťažké dostať sa k informáciám, ako tieto nové iniciatívy financovať. Z toho dôvodu Európska komisia navrhla usmerňujúci dokument, v ktorom vysvetľuje kritériá, na základe ktorých sú MSP oprávnené získať finančné prostriedky z európskeho rozpočtu na projekty na tovary a technológie s dvojakým použitím.
Na konferencií „Malé a stredné podniky a ich úloha pri posilňovaní európskej technologickej a priemyselnej základne pre obranu" v meste La Spezia (Taliansko), dnes Ferdinando Nelli Feroci, európsky komisár pre priemysel a podnikanie, povedal: „Malé a stredné podniky podnikajúce v oblasti obrany sú kľúčovými hnacími silami pre inováciu a rast. Zohrávajú tiež dôležitú úlohu v komplexných európskych dodávateľských reťazcoch pre obranu. Zlučovanie malým a stredným podnikom pomôže preniknúť na nové trhy a využiť synergiu medzi sektorom obrany a civilným sektorom, a to buď vytváraním nových civilných výrobkov založených na technológiách alebo materiáloch pochádzajúcich zo sektora obrany, alebo naopak.“

Zmienené usmernenie pomôže malým a stredným podnikom pochopiť, ako im môžu rôzne finančné nástroje EÚ, ako napríklad európske štrukturálne a investičné fondy, Horizon 2020 alebo COSME, pomôcť pri vytváraní stratégií a projektov pre tovary a technológie s dvojakým použitím. Usmernenie taktiež vysvetľuje, ako môžu regionálne orgány vytvárať takéto stratégie pre tovary a technológie s dvojakým použitím, pričom sa zameriava najmä na kontext európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) na roky 2014-2020.

Aj keď je rozhodnutie ponechané samozrejme na jednotlivé spoločnosti, združenia alebo regionálne orgány, Komisia bude naďalej o tejto téme informovať prostredníctvom rôznych podujatí. Podporí tiež vytvorenie regionálnej siete pre obranu, ktorej cieľom bude vytvorenie mechanizmu na výmenu osvedčených postupov ohľadom prístupu k európskym štrukturálnym a investičným fondom a zakomponovanie obrany do stratégií, ktoré sa špecializujú na inteligentné technológie.

Konečným cieľom týchto krokov je zvýšiť mieru úspešných žiadostí malých a stredných podnikov a združení podnikajúcich v oblasti obrany o finančnú podporu z fondov EÚ na projekty na výrobky a technológie s dvojakým použitím.

Základné informácie
Minulý rok v decembri na zasadnutí Európskej rady hlavy štátov a vlád zdôraznili možný potenciál výskumu a vývoja výrobkov a technológií s dvojakým použitím a podporili malé a stredné podniky, aby sa v budúcnosti viac zapájali do programov financovaných z finančných prostriedkov EÚ. Európska rada ďalej zdôraznila, že je dôležité podporovať regionálne siete malých a stredných podnikov.

Európska rada privítala návrh oznámenia Komisie „Smerom ku konkurencieschopnejšiemu a efektívnejšiemu sektoru obrany a bezpečnosti”, ktorého cieľom je podporiť prístup malých a stredných podnikov k trhom obrany a bezpečnosti. V pláne realizácie, ktorý Komisia prijala minulý rok v júli, sa Komisia zaviazala objasniť podmienky, na základe ktorých sa môžu európske štrukturálne a investičné fondy (ESIF) využiť na čerpanie prostriedkov pre projekty na tovary a technológie s dvojakým použitím.

Hlavné finančné nástroje EÚ pre projekty na tovary a technológie s dvojakým použitím
ESIF môžu byť využité na podporu prenosu technológií, vytváranie prototypov, inovácie atď., pričom mnoho z týchto krokov pomáha podnikom rozšíriť ich pôsobnosť alebo sa presúvať medzi jednotlivými sektormi.
Horizon 2020 ponúka možnosti financovať uplatňovanie projektov na tovary a technológie s dvojakým použitím v civilnom živote najmä prostredníctvom kľúčových podporných technológií, bezpečných spoločností a informačno-komunikačných technológií.
COSME ponúka možnosti prístupu k určitým formám financovania spolupráce medzi jednotlivými združeniami a spoločnosťami s cieľom vybudovať partnerstvá.

Viac informácií:

Usmernenie