Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Podporovatelia puču napadli počas protestu francúzske veľvyslanectvo

Ženy kráčajú okolo vojakov v nigerskom hlavnom meste Niamey v piatok 28. júla 2023. Foto: TASR/AP

Vojenský puč v Nigeri odsúdila väčšina afrických krajín, francúzsky prezident Macron, generálny tajomník OSN António Guterres i Európska únia.

Niamey 30. júla (TASR) - Tisíce podporovateľ junty, ktorá tento týždeň zorganizovala v Nigeri prevrat, vyšli v nedeľu do ulíc hlavného mesta Niamey. Počas protestu pritom prišlo i k útoku na francúzske veľvyslanectvo v Nigeri, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Demonštranti pochodovali mestom smerom k francúzskemu veľvyslanectvu, kde podľa nemenovaného svedka a videa z protestu podpálili dvere. Mnohí pritom počas protestu mávali ruskými vlajkami, skandovali meno ruského prezidenta Vladimira Putina a rázne odsudzovali Francúzsko - niekdajšiu koloniálnu mocnosť. Nigerská armáda však napokon dav rozohnala.

Francúzsko v nedeľu odsúdilo nepokoje, ktoré vypukli v okolí jeho veľvyslanectva v Niamey, a vyzvalo miestne úrady, aby budovu veľvyslanectva chránili. Kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zároveň varovala, že Paríž podnikne odvetné kroky, ak príde k útoku na francúzskych občanov.

"Ak niekto napadne francúzskych občanov, armádu, diplomatov a francúzske záujmy, uvidí, ako Francúzsko bude okamžite a neústupčivo reagovať," uviedla kancelária s tým, že Macron nebude tolerovať nijaký útok mierený proti Francúzsku alebo jeho záujmom.

Demokraticky zvoleného nigerského prezidenta Mohameda Bazouma v stredu zadržala prezidentská stráž a oznámila, že preberá moc v krajine. Vodca stredajšieho prevratu a šéf prezidentskej ochranky generál Abdourahaman Tchiani sa následne v piatok vyhlásil za nového vodcu krajiny.

Vojenský puč v Nigeri odsúdila väčšina afrických krajín, francúzsky prezident Macron, generálny tajomník OSN António Guterres i Európska únia.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) zvolalo na nedeľu krízový summit, na ktorom chce rokovať o prevrate v Nigeri a situácii v nestabilnom africkom regióne Sahel. Vedenie nigerského vojenského prevratu však ECOWAS v súvislosti so summitom obvinilo z prípravy vojenskej intervencie v hlavnom meste krajiny.

Niger je chudobná púštna krajina, kde sa od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960 uskutočnili štyri úspešné prevraty a viacero neúspešných pokusov o puč.