Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. september 2024Meniny má Konštantín
< sekcia Zahraničie

Policajné zásahy na protestoch za Amíníovú v Iráne majú už 108 obetí

Na snímke z 1. októbra 2022 príslušníci iránskych bezpečnostných síl používajú slzotvorný plyn na rozohnanie demonštrantov pred univerzitou v Teheráne počas protestu v súvislosti s násilnou smrťou mladej Kurdky v Iráne. Foto: TASR/AP

Protesty v celom Iráne vypukli 16. septembra, keď Amíníová zomrela po troch dňoch od svojho zadržania iránskou mravnostnou políciou v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.

Teherán 12. októbra (TASR) - Najmenej 108 ľudí zahynulo v Iráne pri zásahoch počas už viac než tri týždne trvajúcich celoštátnych protestoch vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, oznámila v stredu ľudskoprávna skupina Iran Human Rights (IHR) so sídlom v nórskom Osle. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Pri potýčkach týkajúcich sa inej kauzy zabili iránske bezpečnostné sily v meste Záhedán v provincii Sístán a Balúčistán na juhovýchode krajiny ďalších najmenej 93 ďalších ľudí, uviedla IHR vo vyhlásení.

Protesty v celom Iráne vypukli 16. septembra, keď Amíníová zomrela po troch dňoch od svojho zadržania iránskou mravnostnou políciou v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.

Násilie v Záhedáne vypuklo 30. septembra počas protestov, ktoré vyvolal hnev v súvislosti s údajným znásilnením tínedžerky tamojším policajným veliteľom.

Ľudskoprávne skupiny vyjadrili v utorok znepokojenie aj v súvislosti so zásahmi v meste Sanandadž, hlavnom meste provincie Kurdistan na západe Iránu, odkiaľ Mahsá Amíníová pochádzala.

IHR uviedla, že vyšetrovanie rozsahu "represálií" v Kurdistane je marené obmedzeniami internetu a upozornila na "blížiaci sa krvavý zásah" proti demonštrantom v tejto provincii.

Zásahy voči demonštrantom si medzičasom podľa ľudskoprávnej organizácie IHR vyžiadali viac než 108 obetí na životoch, medzi ktorými je aj najmenej 28 detí.

Stovky ďalších detí boli zadržané a umiestnené väčšinou vo väzniciach určených pre dospelých, upozornili podľa AFP ďalšie iránske i zahraničné ľudskoprávne skupiny.

Podľa právnika Hasana Raísího sú niektoré deti v zadržiavacích centrách pre dospelých, ktorí sa dopustili drogovej trestnej činnosti. Ako dodal, "v policajných celách sa nachádza zhruba 300 osôb vo veku 12–13 a 18–19 rokov".

Školopovinné deti sa k protestom pripojili krátko po ich vypuknutí v polovici septembra, spresňuje AFP. Dievčatá si strhávali z hlavy hidžáby, kričali protivládne heslá a znehodnocovali portréty predstaviteľov vedenia krajiny.

Detský fond OSN (UNICEF) v pondelok vyjadril "mimoriadne znepokojenie" v súvislosti so správami o "zabíjaní, zraňovaní a zadržiavaní detí a mladistvých".

Podľa IHR sa k celoštátnym štrajkom a protestom pridali aj zamestnanci petrochemických závodov na juhozápade, západe a juhu Iránskej islamskej republiky.