Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Polícia zverejnila mená blízkych Netanjahuovi zapletených do korupcie

Benjamin Netanjahu, archívna snímka. Foto: TASR/AP Photo

Vyšetrovanie, do ktorého je zaplatený, označil Netanjahu za hon na čarodejnice a za ďalšiu bublinu nafúknutú médiami.

Jeruzalem 20. februára (TASR) - Izraelská polícia zverejnila mená dvoch ľudí blízkych premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, ktorí boli zadržaní pre podozrenie zo spoluúčasti na veľkom korupčnom škandále.

Podľa polície sa vo vyšetrovacej väzbe ocitol Netanjahuov bývalý hovorca Nir Hefec a bývalý vysokopostavený ministerský úradník Šlomo Filber, informovala v utorok agentúra AP.

V centre policajného vyšetrovania je telekomunikačná spoločnosť Bezek, ktorej predstavitelia sú podozriví, že výmenou za obchodné výhody prisľúbili pozitívne informovanie o politike Benjamina Netanjahua. Dohoda sa týkala spravodajstva na obľúbenom spravodajskom webe Walla, ktorý kontroluje koncern Eurocom. Spoločnosť Bezek patrí do portfólia Eurocomu. V uvedenom prípade Netanjahu nefiguruje ako podozrivá osoba.

Premiérov hovorca počas víkendu rozhodne odmietol podozrenia, že by Netanjahu bol intervenoval v prospech firmy Bezek a jej - medzičasom do vyšetrovacej väzby vzatého - šéfa Šaula Eloviča. Podľa hovorcu sa Netanjahu ani nesnažil zabezpečiť si pozitívny obraz v médiách.

Bývalí novinári, ktorí pracovali pre server Walla, podali svedectvo o tom, že bol na nich vyvíjaný tlak, aby sa vyvarovali kritických správ o Netanjahuovi a jeho rozhodnutiach.

Okrem Eloviča sú vo vyšetrovacej väzbe aj jeho manželka, syn a niekoľko ďalších ľudí z vedenia spoločnosti Bezek.

Ako poznamenala agentúra Reuters, v prípade Netanjahua ide už o štvrtú veľkú korupčnú aféru.

Kým samotný Netanjahu všetky podozrenia odmieta, vyšetrovatelia minulý týždeň odporučili, aby bol obvinený v dvoch kauzách: z prijímania darov od podnikateľov (aféra 1000) a v tzv. afére 2000, ktorá sa týka vzťahov medzi premiérom a Arnonom Mozesom, majiteľom denníka Jediot achronot.

Obaja muži sa mali dohodnúť na "pribrzdení" rastu konkurenčného denníka Jisrael ha-jom. Podľa polície mnohé nasvedčuje tomu, že Mozes ponúkol Netanjahuovi za poskytnutú pomoc finančnú odmenu.

Vyšetrovanie, do ktorého je zaplatený, označil Netanjahu za hon na čarodejnice a za ďalšiu bublinu nafúknutú médiami.

Aféra 3000 sa týka konfliktu záujmov pri nákupe ponoriek a zapletení sú do nej Netanjahuovi osobní advokáti. Kauza súvisiaca so spoločnosťou Bezek dostala v Izraeli označenie aféra 4000.

V súvislosti s najnovším škandálom Jair Lapid, predseda opozičnej strany Budúcnosť existuje (Ješ atid), navrhol, aby sa počas vyšetrovania afér 1000 a 2000 Netanjahu na čas "stiahol", kým sa záležitosť nevyjasní.

"Byť premiérom Izraela je neuveriteľne ťažká práca, možno je to druhé najťažšie zamestnanie na svete po americkom prezidentovi. Musíte ju vykonávať na 100 percent. Potrebujeme premiéra, ktorý sa na prácu môže sústrediť,"
vysvetlil Lapid.