Postoj Poľska nepodporiť znovuzvolenie Donalda Tuska na čele Európskej rady a následná neochota Szydlovej podpísať závery summitu podráždili viaceré členské štáty EÚ.
Autor TASR
Brusel 10. marca (TASR) - Poľsko nesúhlasí s myšlienkou viacrýchlostnej Európy, čo je jeden zo scenárov vývoja EÚ po odchode Spojeného kráľovstva. Uviedla to dnes po skončení summitu EÚ poľská premiérka Beata Szydlová.
"Nebudeme nikdy akceptovať viacrýchlostnú Európu," uviedla premiérka na tlačovej konferencii po závere neformálneho summitu 27 lídrov EÚ. Premiéri a prezidenti v Bruseli diskutovali o prípravách osláv 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré sú naplánované na 25. marca v talianskej metropole. Súčasťou tohto podujatia bude aj prijatie Rímskej deklarácie, ktorá naznačí ďalší vývoj v Európe.
Szydlová zdôraznila, že Európska únia musí byť schopná zreformovať sa, ale okrem politickej jednoty potrebuje aj inštitucionálnu jednotu. "Neakceptujeme žiadnu akciu, ktorá by ohrozila celistvosť spoločného trhu, schengenského priestoru a EÚ ako takej," povedala.
Postoj Poľska nepodporiť znovuzvolenie Donalda Tuska na čele Európskej rady a následná neochota Szydlovej podpísať závery summitu podráždili viaceré členské štáty EÚ, uviedla dnes belgická televízna stanica RTBF.
Slovenský premiér Robert Fico po skončení summitu EÚ povedal, že aj Slovensko, aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky nemajú nič proti konceptu viacrýchlostnej Európy, "ktorého šance treba využiť".
Predseda Európskej rady Donald Tusk dnešné diskusie národných lídrov o budúcnosti EÚ označil ako "optimistické" a dodal, že cítil "pozitívny prístup zo všetkých strán, a to bez výnimky".