Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Poľský minister obnovil proces Polanského vydania do USA

Roman Polanski Foto: TASR/AP

Polanski sa v roku 1977 v USA priznal k pohlavnému styku s 13-ročným dievčaťom počas fotografovania v Los Angeles.

Varšava 31. mája (TASR) - Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro požiadal najvyšší súd, aby anuloval rozhodnutie o nevydaní známeho filmára Romana Polanského do USA, kde ho stíhajú v prípade sexuálneho deliktu spred takmer 40 rokov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Súd v poľskom Krakove zamietol vlani v októbri žiadosť Spojených štátov o Polanského vydanie. Podľa verdiktu súdu je takýto krok na základe poľských zákonov neprípustný. Prokuratúra nenašla nijaký dôvod na to, aby sa proti rozhodnutiu odvolala.

V novembri však v Poľsku nastúpila nová vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá zaujala k prípadu Polanského iný postoj. Nový šéf rezortu spravodlivosti Zbigniew Ziobro, ktorý je zároveň aj generálnym prokurátorom, už krátko po svojom nástupe avizoval, že chce príslušné súdne rozhodnutie preskúmať.

Podľa Ziobrovho názoru Polanského chráni pred vydaním do USA jeho status celebrity. Verdikt krakovského súdu je podľa neho v rozpore s poľsko-americkou extradičnou dohodou, na základe ktorej by mal byť režisér vydaný na stíhanie do USA, kde na neho vydali zatykač a hrozí mu súdny proces.

Držiteľ Oscara s poľským a francúzskym občianstvom má obmedzené možnosti cestovania vzhľadom na zatykač Interpolu platný v 188 krajinách. Vydaniu sa však vyhýba tým, že cestuje len medzi Francúzskom, Poľskom a Švajčiarskom, kde žiadosť o jeho vydanie odmietli v roku 2010.

Polanski (83) sa v roku 1977 v USA priznal k pohlavnému styku s 13-ročným dievčaťom počas fotografovania v Los Angeles. S americkou prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste. Polanski však krátko pred vynesením verdiktu z USA ušiel v presvedčení, že sudca zrejme dohodu o vine a treste zruší a pošle ho za mreže na dlhé roky.