Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

EP vyzval poľskú vládu, aby realizovala odporúčania Benátskej komisie

Foto: TASR/AP

Opatrenia poľskej vlády a poľského prezidenta podľa europoslancov viedli k znefunkčneniu ústavného súdu krajiny, čo ohrozuje demokraciu, ľudské práva a zásady právneho štátu.


Brusel/Štrasburg 13. apríla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v rámci nelegislatívneho uznesenia vyzvali poľskú vládu, aby v plnej miere realizovala odporúčania tzv. Benátskej komisie týkajúce sa funkčnosti ústavného súdu krajiny a dodržiavania zásad právneho štátu.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 513 poslancov, 142 bolo proti a 30 sa zdržalo hlasovania, nadväzuje na plenárnu rozpravu z 19. januára za účasti poľskej premiérky Beaty Szydlovej. Europoslanci sa zaoberali rozhodnutím Európskej komisie z 13. januára iniciovať proces, v rámci ktorého bude v súvislosti s krokmi novej konzervatívnej vlády sledovať dodržiavanie princípov právneho štátu v Poľsku.

Opatrenia poľskej vlády a poľského prezidenta podľa europoslancov viedli k znefunkčneniu ústavného súdu krajiny, čo ohrozuje demokraciu, ľudské práva a zásady právneho štátu. Parlament preto vyzval poľské orgány, aby rešpektovali, zverejnili a bezodkladne v plnej miere vykonali verdikty ústavného súdu v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie.

Parlament podporil snahy exekutívy EÚ o nájdenie východiska zo súčasnej situácie prostredníctvom dialógu s poľskými orgánmi. Zároveň však Európsku komisiu vyzval, aby v prípade, ak poľská vláda nebude plniť odporúčania Benátskej komisie, spustila druhú fázu monitorovania v oblasti ohrozovania právneho štátu.

Europoslanci zdôraznili, že všetky opatrenia vo vzťahu k Poľsku musia vychádzať z právomocí EÚ a musia rešpektovať právomoci členských štátov, ako aj zásadu subsidiarity. Zároveň však pripomenuli, že dodržiavanie hodnôt a zásad zakotvených v zakladajúcich zmluvách EÚ a medzinárodných nástrojoch v oblasti ľudských práv je povinnosťou EÚ, ako aj všetkých jej členských štátov, a to pri všetkých ich aktivitách.

Vládnuca strana vníma uznesenie EP ako absurdné a jednostranné

Za "absurdné, škodlivé, nesprávne a neúčinné" označil dnes v Štrasburgu poľský europoslanec vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Ryszard Legutko nelegislatívne uznesenie o vnútropolitickom vývoji v Poľsku schválené väčšinou jeho kolegov v Štrasburgu.

Podľa jeho názoru všetko nasvedčuje tomu, že uznesenie ešte prehĺbi existujúci konflikt a jeho riešenie sa posunie do ďalekej budúcnosti.

Legutko konštatoval, že uznesenie je absurdné v období, keď vybuchujú bomby, Európska únia bojuje s vážnou migračnou krízou a hrozia rôzne "brexity". V rovnakom čase sa EÚ venuje problému, ktorý problémom nie je a už vôbec nie je problémom európskym, poznamenal.

O škodlivosti dokumentu poľský europoslanec hovoril v súvislosti s tým, že podľa jeho názoru ide o precedens zasahovania do vnútropolitických sporov v členskej krajine európskymi prostriedkami.

Za nesprávne považuje Legutko uznesenie, pretože sa v jeho obsahu nezohľadnili "kľúčové informácie týkajúce sa príčin a charakteru ústavného sporu v Poľsku". Dokument výrazne nadržiava jednej strane a je mimoriadne kritický voči druhej.

O jeho neefektívnosti hovoril europoslanec preto, že Európsky parlament by nemal v spore zohrávať úlohu sudcu, ale akéhosi mediátora, informovali televízia TVN24 a tlačová agentúra PAP.

Poľský opozičný europoslanec, exminister a bývalý eurokomisár Janusz Lewandowski z Občianskej platformy (PO) podľa agentúry DPA označil uznesenie za "prejav znepokojenia priateľov Poľska. "Nie je to zázrak, že sú naši partneri znepokojení," uviedol v tejto súvislosti niekdajší člen poľskej vlády, bývalý druhý muž tamojšej diplomacie Rafal Trzaskowski.

Hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek v reakcii pre PAP zdôraznil, že spor okolo ústavného súdu by sa mal riešiť na poľskom území, v poľskom parlamente. Máme zrejme po prvý raz do činenia so situáciou, v ktorej EP na základe výrokov opozičných politikov prijíma právne opatrenia voči Poľsku, voči nášmu ľudu, vyhlásil.

Poľskí experti v prvých reakciách pripomenuli nezáväznosť a politický význam uznesenia a súčasne aj fakt, že Poľska čoskoro opäť navštívia podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans i jej predseda Jean-Claude Juncker.