Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Poľsko zaznamenalo 25.484 nových prípadov koronavírusu

Zdravotníčka v ochrannom obleku stojí pred nemocnicou vo Varšave 4. novembra 2020. Foto: TASR/AP

V sobotu vstúpili v Poľsku do platnosti ďalšie reštrikcie verejného života, ktoré budú trvať najmenej do 29. novembra.

Varšava 10. novembra (TASR) - Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Poľsku od pondelka zvýšil o 25.484. Za posledných 24 hodín v krajine zároveň pribudlo 330 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom v utorok televízia TVN24.

Doterajší najvyšší denný nárast zaznamenalo Poľsko v sobotu s 27.875 novými prípadmi. V piatok v krajine hlásili rekordných 445 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Od začiatku pandémie evidujú v tejto krajine s 38 miliónmi obyvateľov vyše 593.592 potvrdených prípadov nákazy a 8375 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19 sa v Poľsku dosiaľ vyliečilo 230.661 ľudí. Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je momentálne 21.640 pacientov, 407.486 ľudí je v karanténe a 37.655 osôb pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

V sobotu vstúpili v Poľsku do platnosti ďalšie reštrikcie verejného života, ktoré budú trvať najmenej do 29. novembra. Uzavreté sú všetky obchody v nákupných centrách s výnimkou potravín, drogérií či lekární, pričom menšie obchody musia obmedziť počet zákazníkov na jednu osobu na desať štvorcových metrov.

Dočasne sú uzavreté tiež kiná, divadlá a ďalšie kultúrne inštitúcie. Všetky školy prešli na dištančnú výučbu. Hotely môžu ubytovávať len obchodných cestujúcich.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller v utorok oznámil, že poľská vláda sa nebráni myšlienke zavedenia tvrdého lockdownu, podobne ako počas jari, keď boli zatvorené jasle aj škôlky. "Dúfam, že tento variant nebude potrebný," uviedol. Podľa neho závisí zavedenie plošného lockdownu od toho, ako sa v priebehu utorka a stredy vyvinie epidemiolocká situácia. Dodal tiež, že existuje niekoľko scenárov zavedenia nových opatrení v závislosti od "údajov o mobilite občanov ... a úrovne efektivity poskytovania zdravotnej starostlivosti". Nariadenie zákazu vychádzania je však podľa Müllera poslednou alternatívou zo série možných opatrení, píše agentúra PAP.