Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Zoznam väzňov z Auschwitzu sa našiel v knihe v školskej knižnici

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zoznam s dátumom 21. máj 1941 obsahuje mená väzňov privezených v tento deň do Auschwitzu v Lodže, Poznane a Katovíc.

Varšava 26. marca (TASR) - Historici v pamätníku v poľskom Osvienčime a predstavitelia strednej školy v meste Lodž sa pokúšajú zistiť, ako sa zoznam 15 poľských a židovských väzňov v nacistickom koncentračnom tábore dostal do knihy v školskej knižnici.

Strana napísaná na písacom stroji, zašpinená, so spálenými okrajmi sa našla minulý mesiac vo vnútri poľskej knihy z roku 1923 o dejinách vojen, keď sa prepočítavali výtlačky v knižnici v Druhom lýceu v stredopoľskej Lodži, približne 200 kilometrov od bývalého koncentračného tábora Auschwitz.

"Nemáme ani potuchy, ako a kedy sa zoznam do knihy dostal," uviedla riaditeľka školy Jadwiga Ochocká pre tlačovú agentúru AP.

Hovorca múzea v Osvienčime (za nacizmu Auschwitz) Pawel Sawicki v stredu agentúre AP povedal, že historici nepochybujú o autenticite zoznamu, ale odošlú ho na testy, aby sa jeho pravosť potvrdila.

Podľa slov Sawického je nález veľmi vzácny vzhľadom na skutočnosť, že keď sa nacisti v januári 1945 pripravovali na evakuáciu tábora v Auschwitzi, spálili väčšinu jeho archívu.

"Obhorené okraje stránky naznačujú, že sa tam nachádzala až do konca a bola určená na spálenie," vysvetlil Sawicki.

Zoznam s dátumom 21. máj 1941 obsahuje mená väzňov privezených v tento deň do Auschwitzu v Lodže, Poznane a Katovíc. Tie isté mená sa nachádzajú aj na dlhšom zozname 28 väzňov privezených v ten deň, pričom tento súpis je uložený v archíve múzea v Osvienčime.

Podľa historikov osem väzňov zo zoznamu zahynulo v Auschwitzi. Dvaja Poliaci - Czeslaw Fratczak a Boleslaw Kita - vojnu prežili, ale medzitým už zomreli.

Osud piatich ľudí zo zoznamu, vrátane poľského Žida a Nemca, zostáva neznámy. Sú to Adalbert (Wojciech) Goldberg z mesta Poznaň - väzeň číslo 15621; Kurt Müller z Poznane, číslo 15620; Marian Kobiak z Poznane, číslo 15619; Jan Mironski z Lodže, číslo 15632; a Zygmunt Domagala z Lodže, číslo 15637.