Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Zahraničie

Poľský premiér odkázal EÚ: Nepoučujte nás o demokracii

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Reagoval tým na oznámenie Európskej únie, že stále prebiehajú rozhovory, či majú byť Poľsku ako členskému štátu vyplatené miliardy eur - dôvodom sú problémy súvisiace s právnym štátom.

Varšava 3. septembra (TASR) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že nikto nemá právo poučovať jeho krajinu o demokracii. Reagoval tým na oznámenie Európskej únie, že stále prebiehajú rozhovory, či majú byť Poľsku ako členskému štátu vyplatené miliardy eur - dôvodom sú problémy súvisiace s právnym štátom. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

"Nikto nás nebude učiť, čo je demokracia a právny štát, pretože Poľsko má veľmi dlhú a vznešenú históriu bojovania proti všetkým druhom totality a despotov," napísal Morawiecki na Facebooku.

"Bojovali sme za právny štát a demokraciu počas hrozných rokov komunizmu, ale máme oveľa dlhšiu tradíciu demokracie a nechceme sa nechať poučovať nikým v západnej Európe, čo je demokracia, čo je právny štát, pretože to vieme lepšie," dodal premiér.

Komisár EÚ pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni pred dvoma dňami oznámil, že stále sa diskutuje o poľskom spochybňovaní faktu, že právo EÚ má v 27-člennej Únii prednosť, a o tom, či majú byť teda Poľsku uvoľnené miliardy európskych peňazí zo špeciálneho fondu obnovy na zotavenie z pandémie.

Poľský súd odkladá svoje rozhodnutie v tejto otázke, najbližšie pojednávanie je stanovené na 22. septembra. Ak tento súd uzná prednostné postavenie poľského práva, bude to hrozba pre vzájomne prepojený právny poriadok Európskej únie.

Súdny dvor Európskej únie už skôr rozhodol, že právo EÚ má prednosť pred poľskou ústavou. Tento verdikt bol oznámený v čase širšieho sporu s Poľskom o zmenách v poľskom súdnictve, iniciovaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Tieto zmeny vníma EÚ ako narušenie systému vzájomnej kontroly a vyváženia medzi zložkami moci v demokracii.