Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 12. november 2024Meniny má Svätopluk
< sekcia Zahraničie

Poľská vláda premiéra Tuska prežila hlasovanie o dôvere

Rokovanie v poľskom parlamente Foto: TASR/AP

Plánom svojho kabinetu na nasledujúce tri roky neurobil dojem ani na členov opozície, ani na odborníkov.

Varšava 12. októbra (TASR) - Vláda poľského premiéra Donalda Tuska dnes prežila v parlamente hlasovanie o dôvere, o ktoré požiadal sám premiér. Sejm vyjadril koaličnej vláde podporu pomerom hlasov 233 ku 219, pričom sa nik nezdržal hlasovania.

Premiér požiadal o vyjadrenie dôvery svojej vláde, aby si preveril a skonsolidoval politickú podporu, ktorú potrebuje pre plány podporujúce hospodársky rast.

Vo svojom príhovore pred hlasovaním dnes premiér informoval o plánoch vlády na nasledujúce tri roky v tzv. druhom programovom vyhlásení. Avizoval pri tom investičný program, viac finančných prostriedkov do cestnej infraštruktúry a na zlepšenie životných podmienok mladých rodín.

"Našou úlohou je každý deň dokazovať, že chceme opäť získať a upevniť si dôveru ľudí," vyhlásil premiér narážajúc na klesajúce preferencie jeho Občianskej platformy (PO). Donald Tusk súčasne upozornil, že neponúka žiadny politický ohňostroj, ale vážny prístup k neľahkému roku s mnohými otáznikmi a neistotami, ktorý čaká na Poliakov.

Do výstavby cestných komunikácií by Tuskova vláda chcela do roku 2014 investovať ďalších 43 miliárd zlotých (v prepočte 10,5 miliardy eur), a to vrátane obchvatu okolo Poznane a dokončenia rýchlostnej komunikácie S7, ktorá spojí Varšavu s Gdanskom. Ďalších 40 miliárd zlotých by malo putovať do vzdelania, policajného zboru a armády.

Za revolučné označil predseda poľskej vlády plánované opatrenia pre mladé rodiny, vrátane predlženia platenej rodičovskej dovolenky na rok a 80 percent príjmu pre matku alebo otca, ktorý zostáva doma s potomkom. Donald Tusk, ktorý avizoval aj nové predškolské zariadenia, vyhlásil, že preberá osobnú zodpovednosť za vyriešenie problému starostlivosti o deti do roku 2015.

Aj odborníci kritizovali nedostatok konkrétností v Tuskovom vystúpení.

Opakovali sa v nich výčitky, že Tusk bojuje o politické prežitie a preto sa rozhodol žiadať parlament o dôveru svojmu kabinetu. že neposkytol vo svojom takmer hodinovom prejave odpovede na pálčivé otázky, ktoré trápia krajanov a že jeho vláda nemá patent na vytvorenie nových pracovných príležitosti.