Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Poslanci EP odhlasovali prechod do druhej fázy rokovaní o brexite

Európsky parlament. Foto: TASR/AP

V uznesení, o ktorom v Štrasburgu hlasovali členovia EP, sa za posun do ďalšej fázy vyslovilo 556 poslancov, 62 boli proti a 68 sa zdržali hlasovania.

Brusel/Štrasburg 13. decembra (TASR) - Európsky parlament (EP) v stredu privítal správu o spoločnom pokroku EÚ a Spojeného kráľovstva v rámci prvej fázy rokovaní o tzv. brexite a odporučil ich prechod do druhej fázy. V uznesení, o ktorom v Štrasburgu hlasovali členovia EP, sa za posun do ďalšej fázy vyslovilo 556 poslancov, 62 boli proti a 68 sa zdržali hlasovania.

Europoslanci odporúčajú, aby hlavy štátov a vlád 27 členských krajín EÚ v piatok, teda v druhý deň summitu EÚ v Bruseli, odsúhlasili novú etapu rokovaní o vystúpení Británie, ktoré budú zamerané na budúce obchodné vzťahy tejto krajiny s EÚ.

V uznesení sa však upozorňuje, že rokovania o obchodných vzťahoch môžu pokračovať počas druhej fázy len vtedy, ak britská vláda bude v plnej miere rešpektovať záväzky, ktoré uviedla v spoločnej správe s Európskou komisiou, a naplno ich zapracuje do návrhu dohody o vystúpení z EÚ. Konečná podoba dohody o vystúpení Británie z EÚ by mala byť hotová do októbra 2018, aby zostal europarlamentu a niektorým národným parlamentom dostatok času na jej ratifikáciu do 29. marca 2019, momentu odchodu Britov u Únie.

Europoslanci v tejto súvislosti pripomenuli, že na to, aby mohli vyjadriť súhlas s konečnou dohodou, treba doriešiť ešte päť otázok, a zároveň upozornili, že pripomienky, aké mal napríklad britský minister pre brexit David Davis, predstavujú riziko narušenia dôvery, ktorú sa podarilo dosiahnuť počas doterajších rokovaní.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier ešte pred hlasovaním europoslancov zdôraznil, že ani on nesúhlasí s výrokom Davisa, podľa ktorého je dohoda britskej premiérky Theresy Mayovej s EÚ o posune do ďalšej fázy rozhovorov len "vyhlásením o úmysle" a nie je "právne vymáhateľná".

"Nebudeme akceptovať žiadne nerešpektovanie spoločnej správy. Tento pokrok bol dohodnutý a bude rýchlo transponovaný do dohody o vystúpení, ktorá je právne záväzná vo všetkých troch hlavných oblastiach a aj v niektorých, ktoré ešte musíme prerokovať," povedal Barnier v pléne EP. Europoslancom pripomenul, že toto ešte nie je koniec cesty ani čo sa týka práv občanov EÚ žijúcich v Británii a ďalších tém spojených s riadeným odchodom Spojeného kráľovstva z Únie, a preto budú Európania veľmi "ostražití".