Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Postoj nových členských krajín k EÚ je trocha iný ako postoj Západu

Foto: TASR/AP

Ich ekonomiky skôr rastú, ako stagnujú, a mnohí občania sa cítia byť Európanmi, aj keď ich životný štandard za západnými krajinami stále ešte zaostáva.

Viedeň 14. mája (TASR) - Hlavnými politickými témami pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu (EP) sú slabý rast ekonomiky a narastajúci euroskepticizmus. V nových členských krajinách Európskej únie je to však trocha iné. Desať rokov po rozšírení EÚ na východ majú mnohé z nových členských krajín to, čo tým starým chýba, napísala dnes vo svojej analýze agentúra DPA.

Ich ekonomiky skôr rastú, ako stagnujú, a mnohí občania sa cítia byť Európanmi, aj keď ich životný štandard za západnými krajinami stále ešte zaostáva.

Tento rok zaznamená 11 krajín EÚ v strednej Európe, na Balkáne a v Pobaltí priemerný rast HDP o 2,1 percenta v porovnaní s 1,2 percenta v eurozóne. "Región stále rýchlo rastie, hoci tempo už nie je také ako pred krízou," citovala DPA Maria Holznera z Viedenského inštitútu ekonomických štúdií (WIIW).

Jednou z príčin tohto rastu je, že stredná a východná Európa sa stali nedeliteľnou súčasťou európskeho výrobného reťazca. Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko sa stali súčasťou zoskupenia nemeckého automobilového priemyslu, zatiaľ čo v Rumunsku sa vyrábajú autá značiek Ford a Dacia. Navyše, dodal Holzner, fondy EÚ predstavujú od jedného do štyroch percent ročného HDP vo východných krajinách EÚ.

To je jedna z príčin, prečo sa EÚ stále teší pozitívnemu imidžu v strednej a východnej Európe, myslí si liberálno-konzervatívna europoslankyňa z Poľska, Danuta Hübnerová.

"Pre nás bolo pristúpenie k EÚ víťazstvom," povedala DPA bývalá eurokomisárka pre regionálnu politiku. Okrem prístupu k eurofondom, ktoré sú často využívané na zlepšenie verejnej infraštruktúry, malo podľa nej veľmi pozitívny vplyv aj otvorenie pracovných trhov a univerzít na Západe.

Podľa prieskumu inštitútu CBOS v Poľsku dôveruje EÚ 89 percent populácie

Vo všetkých východných krajinách EÚ je dôvera občanov v úniu vyššia, ako je celkový priemer v EÚ, ktorý sa rovná 31 percent. Ukázal to najnovší prieskum Eurobarometra Európskej komisie.

Vstup do EÚ však nebol zázračným liekom pre všetky pôvodne komunistické trhy. Napríklad Chorvátsko je v dôsledku chýbajúceho priemyslu silno závislé na cestovnom ruchu a teda na počasí. Očakáva sa, že chorvátska ekonomika bude tento rok stagnovať, nezamestnanosť v krajine prekročila 17 percent.

V Slovinsku sa očakáva zníženie HDP o 0,5 percenta. Podľa Holznera sa Slovinsko pokúsilo spravovať krajinu s pomocou štátnych bánk, čo "nebolo optimálne" vzhľadom na úzke vzťahy medzi bankármi a politikmi.

A napriek silným hospodárskym vzťahom východnej Európy so Západom viedla súčasná ukrajinská kríza k poklesu predpovedí ročného hospodárskeho rastu v pobaltských štátoch.

Národné meny regiónu - poľský zlotý, maďarský forint a česká koruna - sa prudko prepadli a investori sa z regiónu stiahli v obavách z prehlbujúcej sa krízy na jeho východnom okraji.

Ukrajinský konflikt s Ruskom by však v samom závere mohol mať aj proeurópsky účinok, prinajmenšom v Poľsku, napísala DPA. Šéf národnej banky Marek Belka povedal, že v dôsledku nestabilnej situácie na Ukrajine začalo byť naliehavé prijatie eura.

Doteraz Česko a Poľsko prejavovali z nových členských krajín EÚ o vstup do eurozóny najmenší záujem. Zostať mimo eurozónu tiež znamená zostať mimo súčasný proces prijímania rozhodnutí o prehlbovaní integrácie EÚ, podotkla Hübnerová.

Napriek snahám východných členských krajín o integráciu do trhov EÚ však môže pretrvávať zaostávanie za Západom, argumentuje. Zdôvodňuje to umiestnením regiónu na okraji EÚ, chýbajúcimi dopravnými cestami a nedostatkom vlastných národných podnikateľov.