Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Potýčky v Barcelone si vyžiadali 14 zranených

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prívrženci nezávislého Katalánska sa zhromaždili v uliciach vedúcich k Katalánskemu námestiu a protestovali proti zhromaždeniu španielskych policajtov.

Barcelona 29. septembra (TASR) - Potýčky medzi katalánskou políciou a separatistami si v sobotu v Barcelone vyžiadali 14 zranených. Polícia počas násilností zatkla najmenej šesť osôb. Informovala o tom agentúra AP.

Násilnosti vypukli počas jedného zo série podujatí, ktoré sú spojené s prvým výročím referenda o nevyhlásení nezávislosti Katalánska z 1. októbra 2017.

Ako uviedli španielske médiá, na námestí Placa de Catalunya (Katalánske námestie) v centre Barcelony vyvrcholil pochod a zhromaždenie príslušníkov španielskych policajných zložiek Guardia Civil a Policía Nacional, ktorí takto chceli vzdať hold svojim kolegom povolaným do služby počas vlaňajšieho kontroverzného referenda o nezávislosti Katalánska od zvyšku Španielska.

Atmosféra v centre Barcelony bola od rána veľmi napätá. S cieľom zabrániť jej vyhroteniu katalánska polícia Mossos d’Esquadra rozostavila okolo Katalánskeho námestia stovky policajných dodávok, aby prekazila pokusy prívržencov nezávislosti Katalánska preniknúť medzi príslušníkov španielskych policajných zložiek a ich sympatizantov.

Prívrženci nezávislého Katalánska sa totiž zhromaždili v uliciach vedúcich k Katalánskemu námestiu a protestovali proti zhromaždeniu španielskych policajtov. Demonštranti do kordónu katalánskej polície hádzali vrecká s farbou, ako aj vajcia a ďalšie predmety. Polícia sa chránila štítmi a na svoju obranu použila aj obušky.

Separatisti na španielskych policajtov a ich prívržencov spoza kordónu katalánskej polície vykrikovali "Vypadnite, fašisti!", "Nezávislosť!", druhá strana pre zmenu skandovala: "Zvíťazíme!" či "Sme v práve".

Barcelonská primátorka Ada Colauová hneď po prepuknutí prvých potýčok vyzvala na pokoj. Pripomenula, že "toto mesto vždy dbalo na právo každého človeka slobodne vyjadriť svoj názor".

Agentúra AP uviedla, že pochod na podporu španielskej polície sa pôvodne mal končiť na Námestí sv. Jakuba, kde sa však zišlo asi 6000 prívržencov nezávislosti Katalánska, čo miestne úrady prinútilo zmeniť trasu pochodu.

Na okupáciu Námestia sv. Jakuba svojich prívržencov vyzvalo Katalánske národné zhromaždenia (ANC), Výbory na obranu Republiky (CDR) a strana Kandidátka ľudovej jednoty (CUP).

Vlaňajšie referendum o nezávislosti Katalánska bolo podľa vlády a súdov v Madride v rozpore s ústavou. Hlasovanie sa uskutočnilo aj napriek nesúhlasu španielskej vlády. V deň referenda došlo na mnohých miestach k brutálnym zásahom španielskej polície voči voličom. Zranené boli stovky ľudí.

Kým príslušníci a podporovatelia španielskej polície po roku od brutálnych stretov s voličmi tvrdia, že policajti vlani len plnili rozkazy a bránili zákon, podľa zástupcov separatistov bol ich dnešný pochod ulicami Barcelony "urážkou katalánskeho ľudu".