Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Požiare porastov v Bolívii zasiahli plochu s rozlohou Švajčiarska

Ilustračná snímka. Foto: TASR AP

Bolívijské úrady tvrdia, že požiare bežne zakladajú farmári a rančeri, aby obnovili alebo získali nové pastviny, tento rok sa však oheň vymkol spod kontroly.

La Paz 20. septembra (TASR) - Požiare porastov v Bolívii spálili za niečo vyše mesiaca lesy a pastviny na plochách s rozlohou vyše 3,1 milióna hektárov vrátane oblastí patriacich do amazonského regiónu. Oznámila to vo štvrtok ochranárska nadácia Priatelia prírody, ktorej odhad vychádza zo satelitných snímok, informovala tlačová agentúra AP.

Uvedený rozsah pripadá na obdobie, odkedy začali farmári a rančeri v auguste s vypaľovaním pastvín. V správe ochranárov sa tiež uvádza, že celkove zhorelo v Bolívii od januára 4,1 milióna hektárov lesa, čo zodpovedá veľkosti Švajčiarska.

Rozsiahle požiare tento rok postihli aj amazonský prales v susednej Brazílii, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie a kritiku na adresu environmentálnej politiky tamojšieho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. V prípade Bolívie však horia väčšinou suché lesy, prérie a poľnohospodársky využívané plochy v juhovýchodnom regióne Chiquitania, ktoré nadväzujú na amazonský dažďový prales.

Podľa ochranárskej nadácie pripadá 1,4 milióna hektárov na zalesnené plochy v Chiquitanii. Samospráva provincie Santa Cruz, kde sa vyskytla väčšina požiarov, vyčíslila rozlohu tamojšieho spáleného územia na 2,7 milióna hektárov.

Bolívijské úrady tvrdia, že požiare bežne zakladajú farmári a rančeri, aby obnovili alebo získali nové pastviny, tento rok sa však oheň vymkol spod kontroly v dôsledku sucha a silného vetra, čo vláda pripisuje klimatickej zmene. Kritici zase tvrdia, že k pohrome prispel vládny dekrét z júla, ktorý dovoľuje kontrolované vypaľovanie porastov na poľnohospodárske účely.

Proti požiarom v Bolívii zasahujú tisíce vojakov, policajtov a dobrovoľníkov, pričom boli nasadené aj dve cisternové lietadlá zo Spojených štátov a Ruska.