Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Oslavy Veľkej noci poznačila pandémia, niektorí opatrenia nedodržali

Litovský pravoslávny kňaz posväcuje jedlá veriacim s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu počas veľkonočnej pravoslávnej bohoslužby v pravoslávnom kostole vo Vilniuse 18. apríla 2020, archívne foto. Foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko prišiel do chrámu bez ochranného rúška na tvári, pričom kritizoval zákazy bohoslužieb počas pandémie.

Atény/Moskva 19. apríla (TASR) - Vyše 260 miliónov pravoslávnych veriacich vo svete slávilo v nedeľu Veľkú noc, ktorá je ich najvýznamnejším sviatkom. Tohtoročné oslavy však poznačila pandémia koronavírusu, v dôsledku ktorej mnohí veriaci sledovali veľkonočné bohoslužby len v televízii a na internete.

V niektorých prevažne pravoslávnych krajinách, napríklad v Bielorusku či Gruzínsku, však na dodržiavanie karanténnych opatrení nedbali.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko prišiel do chrámu bez ochranného rúška na tvári, pričom kritizoval zákazy bohoslužieb počas pandémie. "Nesúhlasím s tými, čo zavreli ľuďom cestu do chrámov. Takýmto vírusom čelíme predsa každý rok," vyhlásil Lukašenko.

V Gruzínsku sa na polnočnej bohoslužbe v katedrále v Tbilisi zúčastnili stovky ľudí. Tamojšia vláda totiž podľahla tlaku predstaviteľov miestnej pravoslávnej cirkvi a povolila otvorenie chrámov napriek platným obmedzeniam pohybu a zhromažďovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak vyzval obyvateľov, aby zostali doma. Patriarcha pravoslávnej cirkvi lojálnej Moskve však zase pozval veriacich, aby prišli na bohoslužby konané na otvorených priestranstvách. Podľa odhadov polície sa na bohoslužbách po celej krajine zúčastnilo celkovo 130.000 veriacich.

Drvivá väčšina obradov a zhromaždení, ktoré sa mali konať počas Veľkej noci, bola ale v mnohých pravoslávnych krajinách zrušená. Pravoslávni duchovní vyzývali veriacich, aby zostali vo svojich domovoch a neorganizovali ani stretnutia v širšom rodinnom kruhu.

Chrámy zostali pre verejnosť zavreté a veľkonočné obrady sa konali len za prítomnosti kňaza a ďalších zopár osôb. Viaceré pravoslávne krajiny tiež zakázali veľkonočnú tradíciu, ktorou je roznášanie posvätného ohňa prineseného z Chrámu Božieho hrobu v Jeruzaleme.

V Srbsku a Severnom Macedónsku úrady vyhlásili celoštátny zákaz vychádzania, a to od pravoslávneho Veľkého piatku až do Veľkonočného pondelka.

Obmedzenia pohybu ľudí po krajine zaviedla počas víkendu aj grécka vláda, ktorá plošne zakázala prítomnosť veriacich na bohoslužbách. V bulharských chrámoch sa veľkonočné bohoslužby konali, avšak len s obmedzeným počtom veriacich, ktorí museli mať na tvári rúška a dodržiavať bezpečný odstup.

Pravoslávna cirkev v Rusku bola na začiatku pandémie neochotná rešpektovať obmedzenia, ktoré od nej žiadala vláda. Neskôr však patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill verejne vyzval veriacich, aby "prísne dodržiavali predpisy uložené zdravotníckymi orgánmi" a "zdržali sa návštev chrámov".

Na Veľkonočnú nedeľu Kirill slúžil bohoslužbu len v prázdnej moskovskej Katedrále Krista Spasiteľa. V televíznom príhovore patriarcha pripomenul sovietsku éru, keď ľudia návštevou chrámu "ohrozovali svoju vlastnú budúcnosť".

V Rumunsku zostali pravoslávne chrámy počas Veľkej noci zatvorené. Kňazi a dobrovoľníci však roznášali po domácnostiach posvätný oheň a chlieb.

V Egypte patriarcha tamojšej koptskej pravoslávnej cirkvi Tawadros II. slúžil veľkonočné bohoslužby v prázdnom kláštore nachádzajúcom sa v púšti západne od Káhiry. Asistovalo mu len niekoľko duchovných.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.