Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Prečo sú v Británii voľby vo štvrtok a ďalšie volebné fakty

Stranícki kandidáti po televíznej debate v Londýne 16. apríla 2015 Foto: TASR/AP

V Anglicku volia 533, v Škótsku 59, vo Walese 40 a v Severnom Írsku 18 poslancov.

Londýn 4. mája (TASR) - Približne 30 zo 64 miliónov obyvateľov Británie bude vo štvrtok hlasovať v 650 parlamentných volebných obvodoch, v ktorých budú vyberať z celkovo 3971 kandidátov.

K dispozícii budú mať asi 50.000 volebných stredísk, ktoré budú otvorené od 7.00 do 22.00 h. Voliči v každom obvode si budú vyberať zo zoznamu do desiatich kandidátov, pričom v mnohých oblastiach sa súčasne uskutočnia aj voľby do miestnych zastupiteľstiev.

Kreslo v Dolnej snemovni parlamentu získa ten z kandidátov, ktorý dostane najviac hlasov. V praxi tak niekedy zvíťazí aj ten, kto dostal iba 30 percent hlasov.

Kandidovať mohol každý, koho podporilo desať registrovaných voličov z jeho volebného obvodu a zložil zálohu 500 libier (približne 678 eur). Kandidáti o ňu prídu, ak nezískajú aspoň päť percent hlasov.

V Anglicku volia 533, v Škótsku 59, vo Walese 40 a v Severnom Írsku 18 poslancov. Volebné obvody sa navzájom odlišujú svojou rozlohou, je veľký rozdiel medzi mestským či vidieckym obvodom. Na každý volebný obvod pripadá v priemere asi 70.000 voličov.

V posledných parlamentných voľbách v roku 2010 bolo registrovaných na voľby 45,6 milióna voličov, hlasovalo však iba 29,7 milióna z nich. Voličská účasť dosiahla 65 percent, asi 15 percent hlasov poslali voliči poštou.



Očakáva sa, že tento rok bude registrovaných 45 až 50 miliónov voličov, presný počet však zverejnia až po voľbách.

Parlamentné voľby sa v Británii konajú vo štvrtok od roku 1935, hoci pre to nebol žiaden zákonný dôvod až do roku 2011. Vtedy uzákonili, že sa voľby musia konať každých päť rokov vždy v prvý májový štvrtok.

Niektorí ľudia si myslia, že tradícia vznikla z toho, že štvrtok bol dňom, keď sa vo väčšine miest konali trhy, a hlasovať tak mohli aj ľudia z odľahlých oblastí, ktorí na nich predávali či nakupovali. Ďalší poukazujú na to, že sa vo štvrtok zatvárali skôr obchody (ešte pred nástupom neobmedzeného predaja sedem dní v týždni). Voliči tak mali viac času ísť hlasovať. Ďalšia obľúbená teória je, že štvrtok bol vybratý preto, aby došlo k čo najmenšiemu narušeniu - za predpokladu, že sa cez víkend sformovala nová vláda, uviedla tlačová agentúra DPA.