Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia Zahraničie

Pred 10 rokmi sa odohrala jadrová havária vo Fukušime

Pohľad na poškodenú jadrovú elektráreň Fukušima v Okumamači na severe Japonska, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Koncentrácia rádioaktívneho jódu v morskej vode v okolí elektrárne Fukušima I presahovala 31. marca 2011 povolenú normu až 4385-násobne.

Bratislava/Tokio 11. marca (TASR) – Havária atómovej elektrárne Fukušima v Japonsku bola druhou najvážnejšou jadrovou nehodou od výbuchu v Černobyli z 26. apríla 1986. Podobne ako Černobyľ zodpovedá najvyššiemu 7. stupňu podľa Medzinárodnej stupnice jadrových udalostí (INES), ktorú zaviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Príčinou havárie bolo silné zemetrasenie sprevádzané vlnami cunami, ktoré si vyžiadalo viac než 18.500 obetí. Voda spôsobila poškodenie atómovej elektrárne Fukušima I postavenej na morskom pobreží; rádioaktívne žiarenie si vynútilo evakuáciu 160.000 obyvateľov. Vo štvrtok 11. marca uplynie od tejto tragickej udalosti desať rokov.

Jadrová elektráreň Fukušima I (daiiči) bola uvedená do prevádzky 26. marca 1971, teda pred pol storočím. Rozprestiera sa na ploche približne 3,5 štvorcového kilometra na východnom pobreží Japonska. Bloky 1 - 4 postavili na plošine ležiacej desať metrov nad morskou hladinou, bloky 5 a 6 delí od hladiny 13 metrov. Elektráreň mala celkový nainštalovaný výkon takmer 5 GWe, vlastnila a prevádzkovala ju najväčšia japonská elektrárenská spoločnosť TEPCO (Tokyo Electric Power Co).

Susedná elektráreň Fukušima II (daini) so štyrmi reaktormi utrpela podstatne menšie škody.

Japonsko zasiahlo 11. marca 2011 popoludní o 14.46 h najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie v jeho dejinách a celkovo piate najsilnejšie zemetrasenie na svete od roku 1900. Otrasy s magnitúdou 9,0 až 9,1 a s epicentrom 130 kilometrov východne od pobrežného mesta Sendai trvali približne dve a pol minúty. Citeľné boli aj v Tokiu vzdialenom 400 kilometrov od epicentra. V tom čase mala elektráreň Fukušima I bloky 1 až 3 v činnosti, bloky 4 až 6 mali plánovanú odstávku.

Zemetrasením a cunami zničený štvrtý blok elektrárne Fukušima.
Foto: TASR/AP


Prívalová vlna, ktorá zasiahla pobrežie v mieste jadrovej elektrárne, mala výšku približne 14 metrov, na niektorých miestach však dosahovala výšku dokonca 30 metrov a prenikla asi desať kilometrov do vnútrozemia. Pri výstavbe elektrárne Fukušima I sa pritom rátalo s cunami vo výške 5,7 metra a vo Fukušime II s výškou 5,2 metra.

Voda poškodila generátory elektrickej energie, takže v areáli jadrovej elektrárne paradoxne nefungovala elektrina. To spôsobilo výpadok chladiacich zariadení v reaktoroch, ktoré sa začali prehrievať. V priestoroch elektrárne zavládla tma, nefungovala ani meracia technika.

Na archívnej snímke z februára 2012 poškodený reaktor č. 3 japonskej elektrárne Fukušima 1
Foto: TASR/AP


Jedinou možnosťou bolo chladenie reaktorov pomocou morskej vody, ktorú do nich prečerpávali požiarne cisterny. Dva tímy dobrovoľníkov sa pokúsili uvoľniť rádioaktívnu paru z prvého reaktora, v jeho vnútri sa však látky neustále zahrievali a topili. Vznikalo tzv. kórium, alebo tiež rádioaktívna láva, obávaná zmes roztaveného kovového a štiepneho materiálu s teplotou nad 2800 stupňov Celzia. Stúpala koncentrácia vodíka, ktorý napokon 12. marca o 15.36 h miestneho času spôsobil mohutnú explóziu v bloku 1. Následne 14. marca vybuchol aj blok 3 a 15. marca ráno aj blok 2.

Elektrické napájanie v reaktoroch sa podarilo obnoviť až 22. marca. Rádioaktívne látky z Fukušimy unikli do atmosféry aj do oceánskej vody. Zamorili plochu s rozlohou 30.000 štvorcových kilometrov, čo zodpovedá ôsmim percentám japonského územia. Koncentrácia rádioaktívneho jódu v morskej vode v okolí elektrárne Fukušima I presahovala 31. marca 2011 povolenú normu až 4385-násobne. Kontaminované boli potraviny v tejto oblasti.

Poškodený reaktor japonskej elektrárne Fukušima-I, foto z archívu.
Foto: TASR/AP


Bezprostredne si nehoda – na rozdiel od zemetrasenia – nevyžiadala ľudské obete, v dôsledku masovej evakuácie však zomrelo okolo 1000 ľudí.

Už v roku 2013 dospel Vedecký výbor OSN pre vplyv jadrového žiarenia (UNSCEAR) so sídlom vo Viedni k záveru, že únik radiácie, ktorý nasledoval po nehode vo Fukušime, nemal za následok žiadne okamžité zdravotné problémy. Ku koncu roka 2013 Japonsko prechodne uzavrelo reaktory, neskôr sa vrátilo k výrobe elektriny z jadra.

Pred rokom a pol, 19. septembra 2019, súd oslobodil troch vrcholných manažérov elektrárne od obžaloby z nedbalosti a uznal ich za nevinných.

Krátko pred 10. výročím havárie 9. marca 2021 vypracoval výbor UNSCEAR správu, podľa ktorej jadrová katastrofa v elektrárni Fukušima nezvýšila riziko vzniku rakovinového ochorenia nad normál.

Zelený štvrtok bude polooblačný. Teploty vystúpia na 25 stupňov Celzia

Teploty vystúpia na 20 až 25 stupňov C.

- Obal LP-platne Nevermind od americkej grungeovej skupiny Nirvana sa na stredajšej dražbe v Británii predal za 18.600 libier (21.700 eur).

- V severnom Taliansku sa po silných dažďoch vyliali viaceré rieky z brehov. Postihnutý bol najmä región Piemont s hlavným mestom Turínom, kde zosuvy pôdy zastavili premávku na viacerých cestách i železničných tratiach.

- Zásahové tímy pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR zintenzívnili hliadkovú činnosť v oblastiach, kde v minulosti zaznamenali zvýšený výskyt medveďa. Opatrenie prichádza v súvislosti s blížiacimi sa voľnými dňami.

- Budovať ďalšiu veľkú spaľovňu na území Bratislavy, pár kilometrov od tej existujúcej, môže predstavovať enormnú záťaž na životné prostredie v hlavnom meste, uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

- Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa pohrozila prestížnej Harvardovej univerzite zákazom prijímať zahraničných študentov, pokiaľ inštitúcia nebude súhlasiť s vládnymi požiadavkami.

- Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pred univerzitnými študentmi ocenil amerického miliardára Elona Muska a prirovnal ho k legendárnemu sovietskemu raketovému konštruktérovi Sergejovi Koroľovovi.

- Najmenej dve obete a 28 zranených si vyžiadal ruský dronový útok na mesto Dnipro, uviedol na platforme Telegram gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.

- Žiaci základných a stredných škôl majú od štvrtka veľkonočné prázdniny . Do školských lavíc sa vrátia opäť v stredu 23. apríla.

- Sociálna sieť TikTok zrušila účet muža, ktorý pomocou umelej inteligencie (AI) zostavil a zverejnil mém tzv. starter kit zosmiešňujúci Francúzku Gisele Pelicotovú, ktorá sa stala symbolom boja proti sexistickému a sexualizovanému násiliu.

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.