Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Pred 150 rokmi sa narodil Edgar Wallace,autor námetu prvého King Konga

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Jeho meno sa neodmysliteľne spája aj s prvým filmovým King Kongom, ku ktorému napísal námet, ale filmovej premiéry o gigantickej gorile, sa však nedožil. Zomrel vo veku 56 rokov.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Londýn/Bratislava 1. apríla (TASR) - Nedokončil ani základné vzdelanie, napriek tomu sa považuje za kráľa detektívnych románov, alebo priekopníka literárnych trilerov. Edgar Wallace počas svojho nie príliš dlhého tvorivého života stihol napísať viac ako 170 kníh, cez dvadsať divadelných hier a množstvo žánrovo rôznorodých novinárskych príspevkov. V utorok 1. apríla uplynie od narodenia britského spisovateľa, zakladateľa moderného detektívneho románu, dramatika a novinára 150 rokov.

Jeho meno sa neodmysliteľne spája aj s prvým filmovým King Kongom, ku ktorému napísal námet, ale filmovej premiéry o gigantickej gorile, sa však nedožil. Zomrel vo veku 56 rokov.

Richard Horatio Edgar Wallace, sa narodil 1. apríla 1875 v Londýne. Jeho štart do života vôbec nevyzeral na to, že sa úspešne zapíše do dejín detektívnej beletrie. Jeho matkou bola herečka Polly Richardsová a otcom tiež herec Richard Horatio Edgar Marriott, ktorý pri zápise do matriky uviedol falošné meno Walter Wallace.

Matka sa syna krátko po narodení vzdala a odložila do sirotinca, odkiaľ si ho po niekoľkých dňoch adoptoval ako svoje jedenáste dieťa Dick Freeman, nosič na londýnskom rybom trhu. Budúci úspešný autor detektívok a trilerov vyrastal v chudobných pomeroch.

Školskú dochádzku ukončil ako 12-ročný, začal pracovať, pričom vystriedal rozmanité zamestnania, roznášal mlieko a noviny, predával kvety a topánky, bol aj robotníkom na stavbe ciest, alebo pomocným kuchárom na lodi. Po dovŕšení 18-tich rokov vstúpil do britskej armády, v rokoch 1893 - 1896 slúžil v jednotke Royal West Kent Regiment, a potom ho odvelili do Južnej Afriky, kde pôsobil pri zdravotníckom oddiele.

Prvé literárne pokusy, pod vplyvom poviedok o Jackovi Rozparovačovi, začal tvoriť počas vojenskej služby. Písal aj básne s vojnovou tematikou a prispieval do rôznych periodík. V roku 1898 knižne debutoval prózou The Mission That Failed (Misia, ktorá zlyhala).

Po odchode z armády v roku 1899 pôsobil ako dopisovateľ pre denník Daily Mail a v roku 1905 vydal román The Four Just Men (Štyria spravodliví), ktorým sa začala jeho úspešná spisovateľská kariéra. Román mu však ešte nepriniesol finančnú nezávislosť, tej sa dočkal v roku 1911 po vydaní poviedkovej knihy Sanders of the River (Sanders od rieky), ktorou odštartoval úspešnú detektívnu sériu z Afriky s komisárom Sandersom, jeho zástupcom poručíkom Bonesom a domorodým náčelníkom Bosambom.

Asi najslávnejšiu knihu Wallace vydal v roku 1923, The Green Archer (Zelený lukostrelec) bol príbeh napísaný v duchu gotického románu. Medzi ďalšie známe a sfilmované romány patria The Flying Squad (Lietajúci oddiel, 1928), The Green Ribbon (Zelená stuha, 1929), alebo The Man at the Carlton (Muž v Carltone, 1931).

Produktivita Wallacea bola fascinujúca, počas štvrťstoročia napísal 175 kníh, 24 divadelných hier, množstvo esejí, krátkych správ, komentárov a ďalších žurnalistických článkov.

Wallace je tiež autorom námetu k prvému filmovému King Kongovi. Ponuku napísať príbeh o gigantickej gorile dostal koncom roka 1931. Začal pracovať aj na scenári, ale 10. februára 1932 zomrel na zápal pľúc vo veku 56 rokov.

King Konga do kín uviedli v roku 1933. Nakrútený bol s rekordnými nákladmi, ale vďaka úspechu filmu sa prostriedky mnohonásobne vrátili. Dobovo Unikátne filmové triky a celková atmosféra filmu tiež výrazne prispeli, že sa prvý King Kong dostal do zlatého fondu svetovej kinematografie.



Zdroj: https://www.britannica.com/biography/Edgar-Wallace

HRABKO: K zmrazeniu platov poslancov počas Matovičovej vlády neprišlo

Koalícia bude podľa Hrabka preferovať vypracovanie vlastného návrhu, iniciatívu hnutia Slovensko nepodporí (správa, PODCAST, VIDEO).

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.