Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Pred 50 rokmi otvorili ikonickú budovu Opery v Sydney

Opera House v austrálskom Sydney Foto: TASR/AP

Svojim viacúčelovým priestorom ponúka umelcom bohatý priestor na realizáciu, čím sa stala symbolom aj centrom kultúrneho života Austrálie.

Sydney/Bratislava 20. októbra (TASR) - Budova Opery v Sydney (Sydney Opera House) patrí vďaka svojej jedinečnej architektúre k jednej z najfotografovanejších stavieb na svete. Svojim viacúčelovým priestorom ponúka umelcom bohatý priestor na realizáciu, čím sa stala symbolom aj centrom kultúrneho života Austrálie.

V piatok 20. októbra uplynie 50 rokov od otvorenia Opery v Sydney.

O myšlienke vybudovať v Sydney špecializované centrum pre umenie sa diskutovalo už desaťročia, ale až v polovici 50. rokov 20. storočia získala dostatočnú podporu na to, aby sa stala skutočnosťou.

Hlavným zástancom vzniku nového austrálskeho kultúrneho stánku bol anglický skladateľ Sir Eugene Goossens, ktorý sa v roku 1947 presťahoval do Sydney, aby sa v meste ujal funkcie dirigenta symfonického orchestra. Predchádzajúce roky strávil ako dirigent orchestrov v Spojených štátoch, ktoré vystupovali v špeciálne postavených sálach. Keďže symfonický orchester zo Sydney hrával v radnici z roku 1889, hudobník upozornil na tieto nevyhovujúce priestory a žiadal o reprezentatívne sály aj pre operné a komorné skupiny.

Nemalou mierou k vzniku opery prispel aj premiér Nového Južného Walesu Joseph Cahill, vďaka ktorému sa koncom roka 1956 uskutočnila súťaž na návrh novej kultúrnej inštitúcie Sydney. Súčasťou najlepšieho projektu mali byť dve sály - jedna mala slúžiť predovšetkým na koncerty a iné veľké hudobné i tanečné produkcie, druhá na dramatické prezentácie a menšie hudobné podujatia. Do súťaže sa prihlásilo celkove 223 projektov z 28 krajín.

Výhru 5000 libier si za svoj návrh odniesol dánsky architekt Jrn Utzon. Navrhol komplex dvoch hlavných hál umiestnených vedľa seba na veľkom pódiu. Každá hala bola zakončená radom vzájomne sa prelínajúcich panelov v tvare plachty, ktoré mali slúžiť ako strecha aj stena. Inšpiráciu čerpal z prehliadky náhorných plošín Mayov v Mexiku.

Stavebné práce sa začali v marci 1959. Na výstavbe kultúrneho chrámu pracovalo počas 14 rokov približne 10.000 ľudí a konečné náklady predstavovali 102 miliónov austrálskych dolárov.

Operu, rozprestierajúcu sa na južnej strane zálivu Bennelong Point, otvorili 20. októbra 1973 za prítomnosti britskej kráľovnej Alžbety II., ktorú sprevádzal princ Philip, vojvoda z Edinburghu a premiér Nového Južného Walesu Sir Robert Askin.

Kráľovná zablahoželala obyvateľom k pozoruhodnému prírastku Austrálie do jej architektúry, kultúrneho a spoločenského života. Zároveň uviedla, že budova zaujala predstavivosť celého sveta. "Ľudský duch musí niekedy nabrať krídla alebo plachty a vytvoriť niečo, čo nie je len utilitárne alebo všedné," povedala predstaviteľka britskej monarchie.

Unikátna budova stojí na 580 betónových pilieroch, ktorých základy siahajú do hĺbky 25 metrov a nesú 160-tisíc ton ťažkú konštrukciu. Poznávacím znakom svetoznámej stavby je jej strecha, ktorá mnohým pripomína mušle a kusy lastúr či obrovskú plachetnicu alebo krídla exotického vtáka. Hoci interiér mali pôvodne tvoriť len dve sály, napokon sa ich počet zvýšil na päť. Najväčšia, koncertná sála, má kapacitu 2679 miest. Súčasťou Sydney Opera House sú aj reštaurácie či profesionálne nahrávacie štúdio.

Keďže teplota a vlhkosť sú pre hudobné nástroje veľmi dôležité, vnútorná teplota v koncertnej sále musí byť počas vystúpení symfonického orchestra presne 22,5 stupňa Celzia, aby sa zabezpečilo, že hudobné nástroje zostanú naladené.

Zaujímavosťou je, že budova je ochladzovaná morskou vodou, ktorá sa odoberá priamo z prístavu. Systém cirkuluje studenú vodu z prístavu cez 35 kilometrov potrubí, aby poháňal vykurovanie aj klimatizáciu v budove.

Od roku 2007 patrí Opera v Sydney do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorú ročne navštívi vyše 10 miliónov ľudí.

Veterinári od stredy uvoľnili opatrenia proti šíreniu slintačky

V platnosti naďalej zostáva až do 30. mája zákaz dovozu zvierat vnímavých na slintačku pochádzajúcich z chovov z ďalšieho reštrikčného pásma v Maďarsku.

,aktualizované 

- Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

- V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom (okres Žilina) z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.

- Hokejisti Floridy Panthers sa stali druhými finalistami Východnej konferencie v play off NHL. V rozhodujúcom siedmom zápase 2. kola vyraďovacích bojov triumfovali na ľade Toronta vysoko 6:1. V sérii o postup do finále NHL nastúpia proti Caroline.

- Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o desať miliónov eur, oznámila ministerka zdravotníctva Nina Warkenová. Krajina tak reaguje na oznámené odstúpenie Spojených štátov z tejto organizácie, ktoré boli jej najväčším prispievateľom.

- Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie, uviedla kancelária britského premiéra Keira Starmera.

- Európska únia (EÚ) má záujem zlepšiť partnerstvo s Austráliou v oblasti obrany a uzavrieť s ňou bezpečnostný pakt, naznačila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Izrael čiastočne povolí dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy po takmer trojmesačnej blokáde, informovala tamojšia vláda. Do palestínskej enklávy umožní dovoz základného množstva potravín s cieľom podporiť tak svoju novú pozemnú ofenzívu proti Hamasu.

- Americký prezident Donald Trump aj bývalá viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v nedeľu vyjadrili ľútosť nad správou, že exprezidentovi Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári rakovinu prostaty. Obaja mu želajú skoré uzdravenie.

- Bývalému prezidentovi Spojených štátov Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári agresívnu formu rakoviny prostaty, informovala v nedeľu jeho kancelária. Metastázy sa rozšírili do jeho kostí a v súčasnosti s rodinou prehodnocujú možnosti liečby.

- Slovenskí hokejisti stratili šancu na postup do štvrťfinále 88. majstrovstiev sveta v Štokholme.